Violenţe la protestul revoluţionarilor din Piaţa Victoriei din Capitală. Protestatarii s-au îmbrâncit cu jandarmii şi au încercat să iasă din zona îngrădită special pentru miting.

Protestatarii solicită demisia Guvernului Boc şi a preşedintelui Traian Băsescu.

"Noi vrem să cadă Guvernul Boc. Este cea mai proastă guvernare din ultimii 20 de ani", a declarat unul dintre protestatari pentru reporterul Antena 3.

"Românii vor ajunge sclavi pe pământul lor", a spus un alt protestatar.

Revoluţionarii protestează şi astăzi în faţa Guvernului, după ce ieri manifestaţia organizată de ei nu a adus niciun rezultat concret.

Un al protest violent al revoluţionarilor a avut loc pe 7 decembrie. Atunci, manifestanţii au susţinut că forţele de ordine au utilizat gaze lacriomogene în timpul altercaţiilor.


Comentarii

GEORGE RUSIA A OFERIT AJUTOR FINANCIAR EUROPEI ! VANTUL BATE DE LA VLADIVOSTOCK LA BERLIN!...CHIAR DACA ION ILIESCU VA TRECE LA CELE VESNICE ISTORIA SE RESCRIE DUPA NOILE COORDONATE !

21 decembrie 2011 10:22

scursurile societatii---USL--- ACESTI DERBEDEI PLATITI DE MAFIOTII DIN usl ,ASEMENEA RETARDATI CRED CA MERITA SA LI SE DEA CE LI SE CUVINE UNOR NENOROCITI CARE PT NISTE BANUTI ISI VAND SUFLETUL ACESTOR MAFIOTI DIN usl CARE IN DISPERARE DE CAUZA URMARESC ORCE MOMENT PT A PLATI DERBEDEI CARE TAE FRUNZE LA CAINI SA FACA TARA DE RAS,DA ACEASTA BANDA CARE AU JEFUIT SI DISTRUS TARA INCA MAI FAC RAU TARII,LOCUL LOR ESTE LA OCNA NU SA STEA ASCUNSI IN PARLAMENT SUB PROTECTIA IMUNITATII-----PRESEDINTELE ESTE ALESUL TARII NU A UNOR DERBEDEI PLATITI DE TALHARII NEAMULUI DIN usl

20 decembrie 2011 23:20

dorin trezitiva fratilor!!!!!!! care revolutie??????? aia a fost lovitura de stat. veterenanii de razboi nu aveau pensia pe care o aveti voi ca "revolutionari" gunoaielor. ceausescu ne-a dat casa,loc de munca, a platit datoria externa, aveam agricultura si industrie iar voi jegosilor ca multumire l-ati impuscat. Sunteti doar niste lichele care profitati. la munca cu voi !!!!

20 decembrie 2011 21:36

Bercea Mondialu @mona-de lovitura militara de stat inspirata si condusa de KGB ai auzit? de omul rusilor Iliescu ai auzit?fac ceva pe profitarii tai ,haimanale zise revolutionari-si Ceausescu zicea ca el e de meserie revolutionar!ati uitat ai draqului .....

20 decembrie 2011 18:59

SNK O informare minima decenta nu poate da Anatema. Citi au fost, frate? Cit de "violent" a fost? Trei insi s-au imbrincit cu jandarmii? Uite ce se intimpla intr-un stat civilizati: "70 de persoane, arestate la New York, în urma protestelor Occupy Wall Street "! Cind vo fi adunate gunoaiele astea de pe strada si trimise la munca? "Noi vrem să cadă Guvernul Bo" zic ei. Cine mama dracului sunteti "noi"? Cind au fost taiate salariile bugetarilor, nu ati protestat. Acum, ca v-au fost taiate indemnizatiile nemeritate, vreti caderea Guvernului. Hai siktir!

20 decembrie 2011 17:53

pasipusy Nicu@, stii bancu cu nicu???pina una alta, revolutionari adevarati sau falsi, acesti cetateni sunt singurii care au iesit hotariti in strada pt drepturile ce le-au fost acordate...

20 decembrie 2011 16:47

Nicu Sunt fosti activisti de partid ( PCR ) care in ziua revolutiei s-au gasit pe langa judeteana de partid. Lumea intrase in sediu. Ei erau prin zona, la revolutie sau sa vada ce se va intampla cu ei. Cineva impartea banderole cu tricolorul. Si le-au pus. Au devenit revolutionari, cu toate avantajele, unele valorificate imediat ce le-au primit. Ba, au facut si din membrii de familie revolutionari. Despre ajutorul banesc ce sa mai vorbesc. Mai mare decat un salariu bun, chiar acum in timp de criza. Ar trebui revizuite dosarele de revolutionar.

20 decembrie 2011 16:05

@mona Esti cumva .....Mona Muscollo ?

20 decembrie 2011 16:01

SABIN Ranitii,urmasii fara posibilitati de intretinere,sa primeasca indemnizatii echivalente cu cele ale veteranilor din al 2-lea razbai. Smecherii cu acte false sa returneze tot ce au luat prin frauda. Revolutionarii de oriunde nu cer bani si slte foloaseJOS IMPOSTORII !

20 decembrie 2011 15:59

mikidutza Sunt alaturi de toti cei care cer demisia acestui guvern si inlaturarea lui basescu, indiferent cine sunt si ce motive au.

20 decembrie 2011 15:39

andy am un prieten care a fost soferul lui BEBE IVANOVICI si care mia zis ca aveau porbagajul la masina full cu certificate de revolutionar asta pt mult timp. va dati seama cati revolutionari a facut nenorocitul ala vanzand certificate sau cum le zice...............

20 decembrie 2011 14:46

Un participant la maifestatia din dec.89 acord total cu Dorel si ella, dar multi citesc si putini judeca.

20 decembrie 2011 14:27

O romanca dezamagita Popor de cersetori! Certificate si indemnizatii merita doar cei care au avut PROBLEME sau decese in familie. In rest MILOGI si CERSETOTORI Mi-e rusine ca am iesit in strada si unii (destul de multi ) pentru BANI /AVANTAJE?!!??? Nu are tzara buget cati am fost atunci in strada, mai milogilor.

20 decembrie 2011 14:17

kendo Mda omu' ala are dreptate , o sa ajungem sclavi pe propriul pamant , dar nu bugetarii ar trebui sa strige , ci muncitorii .

20 decembrie 2011 14:06

Veta Nu "revolutionari", ci "profitori ai Revolutiei". In locul Guvernului (pe care nu-l agreez !), as fi dat o prevedere legala care sa oblige prifitorii sa restituie toti banii, pana la ultimul leu. Bineinteles, prevederea nu s-ar aplica urmasilor decedatilor sau celor raniti. Pentru acestia, s-ar cuveni ca plata sa se faca din fondurile MApN, deoarece TOATE victimele Revolutiei s-au datorat angajatilor acestuia.

20 decembrie 2011 13:51

Dorel Şi eu am fost la revoluție, în Brașov unde chiar s-a tras nu precum la Iași, Galați, Botoșani, Constanța, Craiova ....etc, dar n-am STAT CA MILOGUL cu mâna întinsă, aşa cum stat cca. 95% dintre "COMEDIANŢII DE REVOLUŢIONARI", ci am mers la MUNCĂ CINSTITĂ . SĂ SE TERMINE CU POMONA, IAR MILOGII LA MUNCĂ !!!!!

20 decembrie 2011 13:50

acum este momentul sa cada guvernul impreuna cu uzurpatorul din fruntea tarii. Trebuie sa iesim toti pe strada sa terminam cu interlopii din mostruoasa coalitie pdl-udmr ori sa rabdam pina ne ia dracu!

20 decembrie 2011 13:33

ella Astia-s fost securisti si militieni, numai revolutionari nu. Revolutionarii sunt doar cei morti. Iar indemnizatii trebuie sa se acorde doar lor si celor raniti. Restul sunt borfasi care ar trebui bagati la zdup si averile lor confiscate pentru ca sunt castigate necisntit, prin insel[ciune. Nemernicilor !

20 decembrie 2011 13:09

HITLER BRAVO BOC ... LA MUNCA CU GOLANII ASTIA . NUMAI RANITII SI URMASII CELOR MORTI SA AIBA DREPTURI ..... RESTUL LA MUNCA !!!!!!!!!!!! LE-A DAT "DREPTURI " BOSOROGUL ALA DE COMUNIST IMPUTIT DE ILIESCU ( CE CHESTIE ... SA LE DEA DRETURI UN COMUNIST CELOR CARE AU LUPTAT PT DEMOCRATIE ???!!!

20 decembrie 2011 12:19

vali ADUNATI TOTI ACESTI "REVOLUTIONARI" SI PUSI LA ZID. CU AJUTORUL LOR SI AL LUI ILIESCU TARA A AJUNS ULTIMA DIN EUROPA

20 decembrie 2011 12:09

Zamucles un ardelean@. Poate mai gasesti, ca eu nu stiu, alta tara unde oamenii iesiti in strada primesc scutiri de impozite si taxe si recompense pe viata cat 3 salarii minime pe economie in fiecare luna. Gandeste-te ca sunt oameni care zi de zi dau la tarnacop si lopata pentru 5 milioane pe luna si se mai si surpa malul peste ei omorandu-i. Ti se pare corect ?

20 decembrie 2011 12:08

Zamucles un ardelean@. Esti pe dinafara stimabile. Chiar si fara un om pe strada, regimul tot ar fi fost rasturnat. Asta era planul. Mai informeaza-te. Iar asazisii revolutionari nu sunt decat fosta armata virtuala a lui Iliescu. Stiind ce are pe constiinta, criminalul s-a asigurat ca la o adica are pe cine sa cheme in ajutor. Asta bineinteles pe cheltuiala noastra, ca asa procedeaza ticalosii de la putere, indiferent de culoare.

20 decembrie 2011 11:58

un ardelean Din pacate romanul este campion la batjocura ...la lipsa de respect...ati si uitat bozgorilor ca fara ca EI sa fi iesit in strada voi nu aveati azi internet...romanul in general e plin de ura si razbunare...i e ciuda pe celilati romani harnici...curajosi si fac pe dracu in patru sa i blameze...RUSINE la cei care raspund aici si nu respecta curajul acelor romani sinceri care au iesit in strada in acel DECEMBRIE...inca odata romanii dau dovada de prostie iar cei care raspund intr un mod necuvincios aici sunt toti cei marii comunisti...lingai...turnatori a unor vremuri demult apuse...suparati ca vremea lor a apus...iar libertatea a inlocuit secera si ciocanul...Inca odata ma inchin voua romanilor care prin curajul vostru ati inchis cutia pandorei numita COMUNISM...va multumesc...

20 decembrie 2011 11:43

Mihai Bani pentru răniţi şi urmaşii morţilor revoluţiei...Restul profitorilor...la muncă !!! N-am ieşit atunci în stradă pentru indemnizaţii, spaţii comerciale şi scutiri de impozite !!!

20 decembrie 2011 11:34

alior revolutionari, pi dracu ! sunt astia revolutionari, asa cum sunt eu presedintele americii ! sunt trupa de soc a cucuvelei cu pene rosii ! profitoriii si dulaii lui ilici ! care dantzuiesc pe mormintele adevaratilor eroi ai revolutiei ! Bunul Dumnezeu sa-i rasplateasca ! pe fiecare dupa meritele lor !

20 decembrie 2011 11:32

simpla curiozitate Iliescu si-a batut joc de revolutionari, cand a dat acele certificate care au facut sa apara revolutionari ca ciupercile dupa ploaie. Und eau fost 200 au aparut 4000, din care multi erau cei care erau de cealalta parte a baricadei si trageau. Dintre adevaratii revolutionari multi au plecat; din cei care au ramas multi s-ar multumi ca idealurile pentru care au riscat sa moara, pentru care unii din cei care erau cu ei in acele zile au murit, sa se realizeze. castigurile materiale le-au vrut revolutionarii lui Iliescu. Ei striga si pentru reducerile din privilegiile politiei si armatei, care nu fac altceva decat sa le poarte la nivel european. Ca si batranul kgb-ist le vor tot la nivel rusesc.

20 decembrie 2011 11:15

pt. Mona Revolutionari sunt doar Mortii care zac acum la 2 m sub pamant, si rudele lor apropaite- copii, sotii, mame, tati. Numai acestia sa primeasca indemnizatii. Restul Gunoaielor , care au falsificat Certificatele - sunt cca. 95% din revolutionarii actuali -, restul sa fie aruncati de jandarmi si batuti la kor...niste hotzi de bani publici, nemunciti !

20 decembrie 2011 11:13

anticomunista Catre proasta de ! Esti o comunista ca si toti asa numitii revolutionari care timp de 20 de ani au primit bani nemunciti de la bugetul de stat.Adevaratii revolutionari si patrioti nu cer bani pentru a-si apara drepturile,libertatea..etc.Sa nu ne miram de situatia tarii din momentul de fata,acesti revolutionari au contribuit la distrugerea economiei in frunte cu Ion Iliescu!

20 decembrie 2011 11:12

mona Sa va fie rusine tuturor celor care va bateti joc de revolutionari! Ati uitat ca atunci, in 1989, ne doream sa vina oricine sa ne scape de Ceusescu? Ati uitat teroarea si ca nimeni nu misca in front? Acesti oameni au avut curaj si au iesit in strada in timp ce altii stateau si priveau la televizor sau de dupa perdele. Sa fie depistati impostorii si pedepsiti, dar nicidecum sa se dea cu noroi in oamenii care au facut Revolutia, asa regizata cum a fost ea. Daca acesti oameni nu erau carne de tun, toata regia pica si eram si acum cu Ceausescu. Oamenii au fost de buna credinta si cu adevarat si-au dorit inlaturarea tiranului. Asa ca mai ganditi-va inainte de a da cu pietre.

20 decembrie 2011 11:01

adrian @lycurgos NU TE SUPARA dar acest guvern de acum ESTE CEL MAI NENOROCIT MERITA sa fie ELIMINAT DE TOT !!!!deabia astept sa ii aprind o lumanare lui boc si pdl!!!!acest INFECT de ministru "tabara "a disponibilizart de la anif IN LUNA CADOURILOR 3500 de salariati si asta deoarece NU A PUTUT sa schimbe niste derbedei de la udmr!!!!cei ce raman au salarii de ingineri de 1500 lei BRUT!!!pai cu acesti bani o sa ii aprind o lumanare copiilor lui tabara si pdl si o sa fac tot ceea ce pot PENTRU DISPARiTIA LOR DE PE TERRA!!!! CEl mai idiot ministru TABARA !!!!o nulitate de om O SECATURA!!!!nici pensia NU O MERITI BOC !!!!sper sa platiti si VOI si familiile voasrtre PENTRU HOTIA de care ati dat dovada!!!!

20 decembrie 2011 11:01

Costel general (R) Sa-i bata jandarmii cum n-au mai fost batuti niciodata! Astia nu sunt oameni de bine!!!! Ha Ha Ha! Si sa-l arda si pe Emanatul Revolutiei!!!!

20 decembrie 2011 10:57

lycurgos Cele mai proaste guvernari au fost din 1990 pana in 2004 domnilor revolutuinari platiti si sustinuti de Bunicuta KGB-ista. V-a mituit cu certificate de revolutionari!?

20 decembrie 2011 10:50

simpla curiozitate Revolutionarii lui Iliescu sau cei care au fost impuscati acum 23 de ani?

20 decembrie 2011 10:49