Banii de şpagă din dosarul în care sunt implicaţi primarul, prefectul şi subprefectul de la Braşov ajungeau la PDL. Ionel Spătaru, fostul director al OPC Braşov, le-a declarat magistraţilor că banii pe care i-a primit de la denunţătorul din dosar erau destinaţi PDL.

Fostul şef al Comisariatului pentru Protecţia Consumatorilor Braşov, Ionel Spătaru, a declarat în faţa instanţei că banii, primiţi ca o mită pentru redeschiderea unei pieţe, erau de fapt o sponsorizare pentru PDL Braşov.

Ionel Spătaru a recunoscut în faţa judecătorilor că a intermediat "sponsorizarea" între administratorii unei pieţe din cartierul braşovean Stupini, închisă în urma unor nereguli, şi PDL Braşov, dar susţine că s-au făcut presiuni asupra lui.

"Arăt că am săvârşit această faptă, pe care nu o consider infracţiune, din cauza presiunii la care eram supus de Bogdan Breja şi Alexandru Muşat, ambii ofiţeri SRI, pe de-o parte, şi mă gândeam la structura politică, pe de-o altă parte. Gândeşte-te că a fost un ordin al Prefectului, nu puteam să fac totul de unul singur!" a declarat IONEL SPĂTARU, fost şef OPC Braşov

Fostul şef al OPC Braşov a fost denunţat chiar de cea care părea dispusă să cotizeze pentru bunăstarea partidului. Laura Kungl are o firmă de publicitate şi ar fi fost dispusă să asigure materiale promoţionale pentru campania electorală a PDL Braşov.

Anchetatorii au stabilit că, în perioada iulie - octombrie, Ionel Spătaru a pretins de la o persoană denunţătoare, suma de 300.000 lei pentru o autorizaţie de funcţionare a unei firmei. În acelaşi dosar sunt cercetaţi primarul municipiului Braşov, George Scripcaru, prefectul de Braşov, Ioan Gonţea, dar şi şeful DSV Braşov, Dorin Enache.


Comentarii

dreptate pentru tara =goby Pai sef oare cum a ajuns nu tot prin aceasta metoda ca majoritatea nulitatilor care ne fac viata amara ,Metoda e simpla se cotizeaza masiv in visteria partidului ca sa demonstreze devotamentul si loialitatea nu mai conteaza cum fac rost de bani ca doar scopul scuza mijloacele...Dupa ce ajung pe functiile date cu dedicatie uni v-or sa-si mai recupereze ceva ca sa iasa si ei pe plus ca doar nu-o fi fraieri sa cotizeze degeba.

15 decembrie 2011 15:50

a lu pitegus Pai tinand cont ca Aprostu de Cluj era omu care-i freca mielu piticului,unde dracu ar fi trebuit sa mearga banii clujenilor?Sau ai fraierilor de romani care platesc taxe si impozite?La Cluj-Napoca,faza unu si-n buzunaru nimirucului(prostu satului Rachitele)in faza doi.Pentru ce?Ca popa prostu baconschi si omu care prima data in lume a vizita ”localitatea”Brief(scurt in engleza)din Irlanda SA FURE un milion de voturi de afara.Bai bovanilor,veti fi vinati ca ultimele jeguri ale lumii de catre romanii care nu vor altceva decat O STARE DE NORMALITATE.

15 decembrie 2011 14:11

pensionar ASTA O STIM DE MULT.DE CAND ANASTASE, BASESCU AU FURAT LEGEA PENSIILOR, NOI TRAIM CA IN LAGAR IN 2011 TARA ZISA EUROPEANA, CU CELE MAI MICI VENITURI DIN EUROPA, E NORMAL CA BANI SE FURA DE CATRE PDL-UDMR-UNPRE-MINORITATI CA SA SUSTINA PE SEFUL LOR -BASESCU.

15 decembrie 2011 10:53

unicul ...si cum PDL=Basescu,trebuie sa constientizam ca e vorba doar de o solidaritate cu politica mareata a acestui Ciclop nemeritat de poporul roman

15 decembrie 2011 10:01

Ciklopul Inca unul ofticat ca a fost lasat pe mana procurorilor. A crezut ca, daca e in P.D.L., poate lua spaga oricat si nu i se poate intampla nimic.Ati luat eapa, "domnilor"!

15 decembrie 2011 9:45

alice @nae, pt ca ti-am remarcat de multe ori "inocenta": nu stii cum au ajuns astia sa conduca ? pai, iubitii tai au legiferat numirile pe criterii politice ! ce scoala au ? numai scoli de succesuri ! ia exemple numai de exprimare, de la ministrul educatiei (sic!), al internelor - o adevarata comoara lingvistica - si, mai nou, chiar de la udrea care se exprima despre .......... frecatul ............ cu gurita ei ! daca sa vorbeasca nu stiu, iti dai seama de restul....... sau nu !

15 decembrie 2011 9:08

piratul pt. Aloooo ! Propaganfa basista, ce faceti, dormiti? nu trebuie uitat de unde a inceput totul si cine a format aceasta minunata clasa politica. exact cei enumerati de tine nu numai ca au pus umarul la distrugerea romaniei ci si cauta si formeaza tinere talente in ziua de azi. asa ca : nu uita darie , nu uita !!!!!1

15 decembrie 2011 9:07

Cosmin Nu o sa fie inchis vreuna. Asta e campanie electorala, sa vada "prostimea" " lupta impotriva coruptiei". Unde se termina logica, incepe ... Romania.

15 decembrie 2011 9:04

Scuze, nae Nu te-am observat. Esti singur de serviciu azi? Coledzii si-au luat liber de sarbatori?...

15 decembrie 2011 8:45

Aloooo ! Propaganfa basista, ce faceti, dormiti? Hai, iesiti si trambitati cum ca USL e de vina, Ponta e bolsevic, Antonescu e lenes, Iliescu e comunist, Nastase are patru case, Voiculescu turna la securitate, bla, bla....

15 decembrie 2011 8:43

cosma racoare Gontea Scripcaru trebuie surechiti !!! Panaramele trebuiesc inlaturate !!!

15 decembrie 2011 8:21

piratul daca se doveseste acest lucru, la puscarie cu cei care luau bani. ce dureros, s-a ajuns ca peste tot unde este de-o infractiune sa fie si un politician implicat.

15 decembrie 2011 8:21

Cît timp sînt scripcaru-gonțea-pdl-udmr stăpînii butoanelor în Brașov, totul este posibil! toți care au o afacere în Brașov nu primesc autorizații fără șpagă, dacă nu te conformezi sînt trimiși tătucii peste tine: garda, mediu, protecția consumatorului, pompierii, etc toți vin la comanda înălîimii sala primaru scripcaru ori a baronului gonțea. Dacă faci "sponzorizarea" poți funcționa și fără autorizații, poți construi fără autorizație, cum este cazul talciocului de legume din Bartolomeu. Piața din Stupini a fost desfințată la comandă pentru înfințarea talciocului de legume din Bartolomeu, comercianții au fost încolonați și excortați cu mașinile poliției, duși în talciocul de legume din Bartolomeu cu forța. La Stupini oamenii au fost aproape un an terorizați de autorități, parcă ar fi fost piața de etnobotanice, totul a avut ca scop spargerea vadului și mutarea forțată a comercianților în talciocul de legume din bartolomeu unde se spune că și scripcaru, gonțea și alți interlopi ai Brașovului au parte. Stăpînii orașului au munitorizat acțiunea lor criminală din elicopterul care trecea regulat pe deasupra pieții din Stupini în văzul tuturor! Nesimțirea, aroganța și tupeul criminal merge mai departe, alți comercianți din Brașov vor fi următoarele victime, tăvălugul scripcăresc-pedelist-udemerist merge mai departe!

15 decembrie 2011 8:07

nae Da, a primit bani "pentur PDL". Si cum el se considera "sustinator al PDL" - A OPRIT BANII. Intrebarea e: cum a ajuns asta sef la OPC? Ce scoala are? Cum poate afirma ca "pe de-o parte" si "pe de-o parte"? Cum nu e infractiune, daca au fost "presiuni". Infractiunea consta in spaga pretinsa si primita. Sa dovedeasca mai intii "oresiunile", apoi va primi circumstante atenuante - dar infractiunea ramine!

15 decembrie 2011 7:24