Violenţe în Piaţa Universităţii, la un protest al revoluţionarilor. Protestatarii sustin că poliţiştii au folosit gaze lacrimogene, însă jandarmeria neagă.

Oamenii nu au autorizaţie de protest.

"Revendicările noastre sunt de ordin politic. Cerem demisia Guvernului Boc", a declarat un reprezentant al manifestanţilor.

Autorităţile au confirmat că este vorba despre un protest ilegal, care nu a primit aprobare.

Cei care au organizat această manifestaţie riscă amenzi.


Comentarii

Gheorghiţă Cei care au poluat fonic, ieri, Piața Universității trebuie să suporte rigorile legii . Şi eu am PARTICIPAT LA REVOLUȚIE, avem 19 ani lucram la COLO ROM CODLEA, m-am deplasat, împreună cu mai mulți tineri din Codlea, pe un camion (TRAILER) destinat transportării prefabricatelor pentru construcția blocurilor, în fine eu știu sigur unde am fost și ce am făcut în ACEL DECEMBRIE BLESTEMAT, dar nu m-am gândit nici-odată să transform ACTUL DE CURAJ, pe care l-am avut la acel moment, coroborat cu gradul de inconștiența, într-un avantaj MATERIAL. Nu cred, sub nici-o formă, că RĂPOSAȚII Fecioru Leorent Boţoc Luminița Cruceu Gheorghe, DUMNEZEU SĂ-I IERTE, au murit pentru aceste BENEFICII, cum de altfel nici eu n-am ieșit în STRADĂ PENTRU BENEFICII, și care ÎNTÂMPLĂTOR MAI TRĂIESC!!! RUȘINE CELOR CARE AU FURAT REVOLUȚIA, IDEALURILE PENTRU CARE S-A MURIT ÎN DECEMBRIE 89, RUȘINE CLASEI POLITICE !!!!

8 decembrie 2011 11:21

Traian -Gulailor proboc! Orice forma de protest e necesara in actualul regim de exterminare baseudreaboc. Ar fi buna o solidaritate si cu studentii nemultumiti si cu pensionarii civili si cu ai militari si bineinteles ocuparea Pietii pana la obtinerea revendicarilor. Dar pt. asta trebuie si organizare si tocmai asta nu doresc baseii. D`aia reprima in nuce orice protest !

8 decembrie 2011 8:03

asistent de pe margine nu au dreptate majoritate lucreaza la negru sau sint patroni fara indemnizatie si de la stat primesc 20 mil pe luna,plus la batrinete pensii indexate,plus alte avantaje,cunosc vreo 5-6 din astia,care pot sa jur ca nu au fost activi la revolutie si acum au frica ca pierd gologanii,nemeritati-la munca smecherilor nu la pomana-sa se dea numai la urmasii decedatilor si la ranitii cu certificat de la o comisie nu de la un doctor-Rusine-nu sint fan Boc,dar daca are ceva in instalatie sa o dovedeasca!!!

7 decembrie 2011 16:25

asistent de pe margine nu au dreptate majoritate lucreaza la negru sau sint patroni fara indemnizatie si de la stat primesc 20 mil pe luna,plus la batrinete pensii indexate,plus alte avantaje,cunosc vreo 5-6 din astia,care pot sa jur ca nu au fost activi la revolutie si acum au frica ca pierd gologanii,nemeritati-la munca smecherilor nu la pomana-sa se dea numai la urmasii decedatilor si la ranitii cu certificat de la o comisie nu de la un doctor-Rusine-nu sint fan Boc,dar daca are ceva in instalatie sa o dovedeasca!!!

7 decembrie 2011 16:25

marcu Prostii deranjati de protestul acestor oameni fac parte din famiglia de pupincuristi ai regimului criminal condus de basescu si sluga lui, boc. Revolutionarii sunt ,,profitori, pomanagii etc", dar parlamentarii idioti (de toate culorile politice) care au si vor in continuare privilegii sunt cinstiti, curati si muncesc de nu mai pot pentru binele poporului?

7 decembrie 2011 15:48

cineva ca voi bravo! in tara asta nu mai e de trai... cineva trebuie sa schimbe cumva ceva... cei care se arata ingroziti de "veniturile imense ale " revolutionarilor ori sunt prosti ori tampiti... ia de va uitati la veniturile ilicite ale Udrei... et company in frunte cu Sefu! Ce mai trebuie ca sa vedem ca e grav, ca e dictatura, ca legile le dau numai ca sa poata fura mai mult, ca nu mai este protectie sociala etc. Din neam de comunisti arivisti si tarati nu putea iesi decat un comandor alienat!

7 decembrie 2011 15:19

GEORGE S-A ORGANIZAT TARG DE JOBURI PENTRU DETINUTI ....DE CE NU SI PENTRU REVOLUTIONARI?UNII ISI CAUTA DE MUNCA DE ANI DE ZILE !..MAREA MAJORITATE SUNT TRECUTI DE 50 ANI !...OFTERII DE SECURITATE DIN MASS MEDIA AU REUSIT SA ASMUTA PE "STUPID PEOPLE" IMPOTIVA OAMENILOR DECENTI !....CONDAMNAM COMUNISMUL DIN AMVON SI PE DE ALTA PARTE II CONDAMNAM LA MOARTE PRIN INFOMETARE PE CEI CE S-AU OPUS SISTEMULUI !....ROMANI TREZITI-VA !

7 decembrie 2011 15:04

Cetățean Ar fi fost bine ca aclo in piață să fie adevărații revoluționari.Din păcate aceia zac in pământ sau au fost arși in crematoriu.Ăștia care umblă numai după revendicări date de Ilici și care in majoritate au cartoane de ”revoluționar” de la ”bebe certificat” ar trebui să renunțe la toate privilegiile nesimțite acordate de un regim neo-comunist.De abia atunci am ințelege rostul venirii lor la protest

7 decembrie 2011 13:55

Cetățean Ar fi fost bine ca aclo in piață să fie adevărații revoluționari.Din păcate aceia zac in pământ sau au fost arși in crematoriu.Ăștia care umblă numai după revendicări date de Ilici și care in majoritate au cartoane de ”revoluționar” de la ”bebe certificat” ar trebui să renunțe la toate privilegiile nesimțite acordate de un regim neo-comunist.De abia atunci am ințelege rostul venirii lor la protest

7 decembrie 2011 13:55

Mihai Moraru Cei care au fost raniti si urmasii celor care au murit in revolutie,sa primeasca ajutor.Ceilalti la munca!! nu la pomeni.Si altii au fost la revolutie si nu au mai cerut certificate si pomeni.Rusine celor care au cerut asemena avantaje.Nicaieri in lume nu s-a pomenit ca cei care au fost la revolutie sa primeasca drepturi banesti si alte avantaje.La munca POMANAGIILOR.

7 decembrie 2011 13:48

A.Pop Astia sunt revolutionari ? Sunt terchea - berchea, profitori de cea mai joasa speta. De la inceput, nu trebuiau sa primeasca nici un sfant. Bani numai pentru urmasii celor decedati sau pentru raniti. In rest, una peste cap. Si jandarmii, de ce tolereaza ca hoarda de huligani sa-si faca de cap ?

7 decembrie 2011 12:52

didel La munca ,nu la intins mana. Se putea la Paris.!!!!!

7 decembrie 2011 12:50

piedone tara e condusa cu ajutorul "organelor" de................

7 decembrie 2011 12:47

Lute Mai oameni buni sau rai ,Ilici v-a lasat sa va plictisiti dar mitocanul si micul Muc va incing ca de aia au dat bani si salarii mari numai la gradati.asa ca la coada la Cotroceni la lins mana.,ati vazut la marele revolutionar Maries.

7 decembrie 2011 12:39

Gigi Duru Astia au simtit ca-si pierd privilegiile si pensiile babane......la munca putorilor, ati supt destul din banii contribuabililor, puneti mana si munciti daca vreti bani. Fortza Boc!!

7 decembrie 2011 12:38

cosma racoare @Ciklopul - are dreptate . Dar de ce nu au primit aprobare pentru aceasta manifestatie ????? De ce puii mei va este frica daca sunteti " curati "???????

7 decembrie 2011 12:32

Ciklopul Ce "Revolutie"? Ati stat ca prostii in strada, ca sa ce? Si eu am stat in strada ca prostu', dar mi s-ar face scarba sa ma numeasca cineva "revolutionar". Nu pentru drepturi materiale individuale s-a iesit in strada in '89, ci pentru o idee; ideile nu pot fi recompensate prin foloase materiale. Ranitii si descendentii mortilor din acele zile dubioase merita recompense materiale. Cei care nu au avut nimic de suferit si vor recompense sunt oameni de nimic (e un termen usor)

7 decembrie 2011 12:21

cosma racoare Jandarmii au folosit gaze lacrimogene ??? De ce n-au venit cu TAB-urile ??? Sau au iesit la pensie panaramele care conduceau TAB-urile pe Bd.Magheru ??? La ce puii trebuie autorizatie ??? Acum nu mai avemvoie sa ne adunam decat cu consimtamantul panaramelor de decizie ??? La romani le mai trebuie o scanteie sa se adune . Mai vedem.

7 decembrie 2011 12:19

nelu lovitura de stat din decembrie '89 a fost tot fara autorizatie.

7 decembrie 2011 12:18

DILILAI BULAI ...DAR MA INTREB UNDE-I IARNA,CE-O TOT ANUNTA ZVONERII SI RASPANDACII?-VAD CA E CALD-CALD,SI DECEMBRIE...!-LA BUCALE INCEP A FIERBE APELE,PUTERERA CA SI ACU 22 ANI: DA MANCARE BUNA LA CAINI (JANDARI),SA AIBA LINISTE LA STANA LOR...-OARE PE CALDURA ASTA SA URMEZE UN DECHEMBRIE,CU CADERI DE SUS SI IMPUSCATI???????

7 decembrie 2011 12:07