Scandalul din colegiul din Covasna unde o elevă româncă este acuzată de instigare pentru că a purtat o bentiţă tricoloră de Ziua Maghiarilor a luat amploare. Poliţia a deschis un dosar penal cu autor necunoscut după ce tînăra a primit ameninţări cu moartea pe Facebook. Iar Consiliul Naţional al Elevilor spune că fata a fost discriminată şi a sesizat ministerul Educaţiei să ia măsuri.

La nici 15 ani, eleva de la liceul Korosi Csama Sandor este în mijlocul unui uriaş scandal în Covansa pentru că, împreună cu 2 colegi, a purtat tricolorul României pe 15 martie, de Ziua Maghiarilor, anunţă ZIUA VECHE. Diriginta confirmă incidentul, dar spune că i-a luat tricolorul pentru a calma spiritele.

„Moarte Sabina Elena !!!  Trăiască Ungaria Mare ... Ţinutul Secuiesc în libertate, Ardealul nu-i România, România-Ţigănia, p...a mă-tii ţigan, citează COTIDIANUL din ameninţarea primită de Sabina Elena pe Facebook. ANTENA3 notează şi o „actiune incredibilă“ din partea administratorilor reţelei de socializare. Aceştia au şters fotografia cu eleva din Covasna, imediat după ce scandalul a luat amploare.

 Mădălin Guruianu, vicepreşedintele PNL în judeţul Covasna şi consilier local îi muştruluieşte pe părinţii Sabinei Elena. Guruianu, notează JURNALUL NAŢIONAL, consideră că părinţii fetei au făcut „lucruri necuvenite”, iar fata însăşi nu are „atitudine potrivită”.

„Consider că acţiunea a fost lăsată să scape de sub control la liceul din Covasna din doar două motive: ori este incompetenţă crasă, din partea profesorilor, directorului, organelor statului care puteau interveni, ori este rea intenţie în a arăta din nou ce zonă cu probleme e în Covasna şi Harghita. Sincer, părerea mea este că e o combinaţie între cele două şi cred că vinovaţii ar trebui să plătească. Rapid. Scurt şi extrem de eficient“.

Într-o altă şcoală, alţi trei elevi, un alt scandal: Doi elevi de clasa a VIII-a şi o elevă de clasa a IX-a de la Liceul Teoretic Henri Coandă din Craiova sunt anchetaţi după ce s-au filmat întreţinînd relaţii sexuale la şcoală, iar filmările ar fi fost ulterior vândute pe internet, anunţă CURENTUL. Directorul liceului este cel care a sesizat autorităţile.

Acest scandal sexual vine după un altul care, aminteşte NAŢIONAL, a avut loc chiar la începutul lunii februarie a acestui an. În presă a circulat un filmuleţ cu doi elevi din judeţul Iaşi care faceau sex în baia şcolii.

În acest timp, oamenii politici au cu totul alte probleme. Preşedintele PSD, premierul Victor Ponta, observă MEDIAFAX, a reiterat faptul că poate lua în calcul participarea sa la alegerile prezidenţiale din 2019 sau 2024, dar a precizat că acest scenariu este valabil doar dacă mandatul său de prim-ministru se va încheia în 2016 „cât de cât cu bine“.

De altfel, afirmă AGERPRES, câştigarea alegerilor prezidenţiale de către USL şi o guvernare cât mai cooperantă până la următoarele parlamentare, din 2016, sunt condiţiile unei despărţiri civilizate dintre PSD şi PNL, a declarat miercuri premierul Victor Ponta, fără să excludă că alianţa dintre cele două formaţiuni ar putea continua şi după 2016.

Declaraţiile au fost făcute după ce, potrivit Inscop, care a testat o serie de ipoteze pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, Victor Ponta ar fi favorit în toate combinaţiile, dacă ar candida, afirmă ADEVĂRUL. Acesta ar învinge toţi candidaţii ale căror nume au fost vehiculate în media, inclusiv pe candidatul oficial al USL, liberalul Crin Antonescu, cu 60% la 40%. Crin Antonescu l-ar învinge pe Mihai Răzvan Ungureanu cu 59% la 41%.

Pe de altă parte, premierul Victor Ponta a declarat, citat de JURNALUL NAŢIONAL, că, potrivit raportului Corpului de Control, care urmează să fie trimis la DNA, sub semnătura fostului ministru al Economiei Adriean Videanu, Hidroelectrica şi bugetul României au fost prejudiciate cu sute de milioane de euro.

Şefii de la Hidroelectrica, detaliază COTIDIANUL, au „donat” 10 maşini de lux şefilor din minister şi au cumpărat parfumuri Versace, Gucci, Givency etc. Pagubele înregistrate de Hidroelectrica sunt estimate la 550.000.000 milioane lei, adică în jur de 129, 4 milioane euro. Mingea se află acum în curtea DNA, care a fost sesizat cu acest raport.

Nici Adrean Videanu nu se lasă mai prejos. Liderul PDL susţine că Victor Ponta nu va scăpa de plata pagubelor produse prin intrarea în insolvenţă a Hidroelectrica, informează ROMÂNIA LIBERĂ. El i-a îndemnant pe cei interesaţi de „hoţiile evidente“ ale premierului, inclusiv DNA, să îi studieze liderului PSD declaraţiile de avere dintre anii 2006 şi 2009.

Cum taberele politice se acuză reciproc de furt din banii publici, EVENIMENTUL ZILEI explică şi de unde apar aceşti bani. Lunar plătim pe factura la electricitate o taxă cu nume straniu: taxa de cogenerare. Aceşti bani, care ar trebui să facă din România o ţară competitivă energetic,„răsplătesc” cu vârf şi îndesat companii de stat din energie, ajutându-le să supravieţuiască. În contul acestei „taxe de cogenerare” abonaţii la reţeaua de electricitate plătesc, prin intermediul facturilor lunare, câţiva lei sau zeci de lei, în funcţie de valoarea facturii.

Nota de plată creşte uneori  şi cu 5-10% din cauza acestei taxe, bani care se adaugă scumpirii energiei din ultimul timp. Per total, în 2012 am achitat cu toţii nu mai puţin de un miliard de lei în contul cogenerării, altfel spus, fiecare român a contribuit cu circa 45 de lei.


Comentarii

GAGY PENTRU VICEPRESEDINTELE PNL COVASNA ; SA O POTRIVESTI TU IN PI...ZDA MATII CU MANA. PE TERITORIUL ROMANIEI ,ORIUNDE IN ORICE COLT AL TARII POTI SA PORTI TRICOLORUL ROMANESC FARA RESTRICTII ,DAR SA PORTI TRICOLORUL UNGURESC ESTE POTRIVIT ? ASTA AR TREBUI SA FIE INTERZIS ,PENTRU CA ACEST GEST OFENSEAZA PE ROMANI DEOARECE SUNTEM IN ROMANIA NU IN UNGARIA. ROMANII DIN UNGARIA NU FAC ASEMENEA GESTURI ,NU AU NICI PROGRAME DE TELEVIZIUNE IN LIMBA ROMANA. SI IN UNGARIA AU FOST ROMANI PENTRU CA ROMANIA ERA DE LA NISTRU PANA LA TISA -SEGHEDIN (AZI SZEGED) DAR DATORITA DREPTURILOR MINORITATILOR ACORDATE DE UNGARIA AU CAM DISPARUT ADICA AU FOST MAGHIARIZATI CA SI SECUII DIN ROMANIA DE ALTFEL. UNGURILOR DIN ROMANIA AR TREBUI SA LI SE DEA EXACT ACELEASI DREPTURI PE CARE LE AU ROMANII DIN UNGARIA SI NIMIC MAI MULT. SI ORI DE CATE ORI RIDICA CIOCUL TREBUIE SA LI SA SPUNA ACEST LUCRU;CAND ROMANII DIN UNGARIA AU DREPTUL SI UNGURII DIN ROMANIA AU DREPTUL...

21 martie 2013 23:36

GAGY PENTRU VICEPRESEDINTELE PNL COVASNA ; SA O POTRIVESTI TU IN PI...ZDA MATII CU MANA. PE TERITORIUL ROMANIEI ,ORIUNDE IN ORICE COLT AL TARII POTI SA PORTI TRICOLORUL ROMANESC FARA RESTRICTII ,DAR SA PORTI TRICOLORUL UNGURESC ESTE POTRIVIT ? ASTA AR TREBUI SA FIE INTERZIS ,PENTRU CA ACEST GEST OFENSEAZA PE ROMANI DEOARECE SUNTEM IN ROMANIA NU IN UNGARIA. ROMANII DIN UNGARIA NU FAC ASEMENEA GESTURI ,NU AU NICI PROGRAME DE TELEVIZIUNE IN LIMBA ROMANA. SI IN UNGARIA AU FOST ROMANI PENTRU CA ROMANIA ERA DE LA NISTRU PANA LA TISA -SEGHEDIN (AZI SZEGED) DAR DATORITA DREPTURILOR MINORITATILOR ACORDATE DE UNGARIA AU CAM DISPARUT ADICA AU FOST MAGHIARIZATI CA SI SECUII DIN ROMANIA DE ALTFEL. UNGURILOR DIN ROMANIA AR TREBUI SA LI SE DEA EXACT ACELEASI DREPTURI PE CARE LE AU ROMANII DIN UNGARIA SI NIMIC MAI MULT. SI ORI DE CATE ORI RIDICA CIOCUL TREBUIE SA LI SA SPUNA ACEST LUCRU;CAND ROMANII DIN UNGARIA AU DREPTUL SI UNGURII DIN ROMANIA AU DREPTUL...

21 martie 2013 23:36

Cristi Rusine politicienilor romani! Bravo fetitei si parintilor care au educat-o cu dragoste de tara. Acest lucru ar fi trebuit sa-l faca in primul rand politicienii si guvernantii acestei tari care se numeste ROMANIA.

21 martie 2013 21:19

VICTOR PAPARATI IN CURAND VA FI IN COVASNA PREFECT F U N A R ........VA PUNE EL LA PCT PE BOZGORI O SA VEDETI VOI .............. BOZGORI NU MAI AU DREPTURI LA VOT LA PRESEDINTIE CE AU FACUT EI PE PAMINTUL ROMANESC TREBUESC EXCLUSI DIN OPINIA PUBLIKA

21 martie 2013 20:00

VICTOR PAPARATI CEI DIN COVASNA NU UITATI SUNTETI PE PAMINT ROMANESC SI NU INSISTATI CA IN CURAND VETI FI MUTATI IN MOLDOVA LA CHAUL VA GARANTEZ 100/100 POTOLITIVA CA ASA SE VA INTIMPLA CU ELEVA CE A FOST HARTUITA DE CATRE POLITIA LOCALA VA AVEA REPERCURSIUNI IN CURAND ASCUTATI NU VA LASA SA SE TRECA CU VEDEREA CEA A FACUT CRIMINALI DE POLITISTI PE PAMINTUL MEU ROMINESC EI VOR FI EXECUTATI IN CURAND SI VOR STA LA PUSCARIE PT DESCRIMINARE SI ABUZ DE FUNCTII

21 martie 2013 19:55

Gingis Han Ponta, iti cer desfacerea imediata a contractelor de munca ale dirigintei si inspectorului general din Covasna! Asemenea nulitati nu au ce cauta in invatamantul romanesc ! Sa-si faca mai intai propria educatie si apoi sa-i angajeze cine-i va socoti de valoare!

21 martie 2013 19:49

Lingaul Pensionare sarac ,poti adauga fara grije si tampit.

21 martie 2013 19:46

Gingis Han Voiculescule, concediaza ziaristul imbecit (si/sau rau intentionat) care a pus alaturi (in acelasi text) gestul extraordinar al Sabinei de curvasareala de la Craiova! Vreau sa-l vad pe acest ziarist afara si sa-i faci public numele pe post, ca sa nu-l mai bage nimeni in seama!

21 martie 2013 19:46

Gingis Han B.oul de "pensionar sarac" a mancat furaje mucegaite si s-a imbolnavit de boala vacii nebune. Dupa logica lui de bovideu, nu ai voie sa te duci acolo unde esti in minoritate. Bai, bou cu pene ce esti, in Franta si SUA, orice fel de minoritar ai fi, poti merge oricand si oriunde, ca nu-ti are nimeni grija. Numai daca provoci dezordine se intervine! Ai vazut, boule, vreodata jandarmeria franceza cum intra in zonele de arabi si negri din Paris cand misca in front si cum ii loveste ca pe vite, fara ca acestia sa zica ceva? Dar tu nu esti nu numai neumblat, ci si indoctrinat de ideile partidului Jobbik, asa incat vezi ca boul doar inainte. Pai, Baul baltii, cum ar fi sa aplic doctrina ta ungurilor si sa le spun ca in Romania nu au voie sa mearga nicaieri in afara de Harghita si Covasna, caci is minoritari si ne deranjeaza? Ba mai mult, sa nu stea de loc in Romania ca-s minoritate si ne provoaca mereu! Cand o sa invatati sa ne respectati si sa nu mai fluturati intr-o tara de 90% de romani steaguri straine? Voi aveti voie sa ne calcati pe bataturi, dar noi nu avem voie in tara noastra sa afisam insemnele statului roman, ca e provocare pentru voi! Si inca ceva, dupa ce ti-a cunoscut familia, Grigore Moisil a scris aforismul cu pricina!

21 martie 2013 19:43

ROMAN din Canada- FELICITARI ""SABINA ,SI PARINTILOR LA FEL,DEOARECE SANTETI O FAMILIE EXEMPLARA DIN PUNCT DE VEDERE AL IUBIRII ""TARII IN CARE TRAITI NUMITA ""RMANIA""!!!!! RUSINE DIRIGINTEI CARE NU A DAT UN EXEMPLU BUN CA AR FI ROMANCA ,,LUAND BENTITA CU TRICOLORUL DE LA ELEVA CARE MERITA TOATE LAUDILE """

21 martie 2013 19:04

ROMAN din Canada- FELICITARI ""SABINA ,SI PARINTILOR LA FEL,DEOARECE SANTETI O FAMILIE EXEMPLARA DIN PUNCT DE VEDERE AL IUBIRII ""TARII IN CARE TRAITI NUMITA ""RMANIA""!!!!! RUSINE DIRIGINTEI CARE NU A DAT UN EXEMPLU BUN CA AR FI ROMANCA ,,LUAND BENTITA CU TRICOLORUL DE LA ELEVA CARE MERITA TOATE LAUDILE """

21 martie 2013 19:04

roman pt. MADALINA GURUIANU !!! SANTETI CUMVA CONTRA TRICOLORULUI?????? CUM ATI INDRAZNIT SA SUPARATI PARINTII FETEI CA A PUS BENTITA CU TRICOLORUL???? ERA FATA CUMVA IN ""UNGARIA??? NOI STIM CA SE AFLA IN TARA EI ,,"""TARA CE ARE TRICOLORUL ""!!! ESTE O RUSINE ! CEI CE AU CREAT DISCUTII IN ""ROMANIA PE TEMA DRAPELULUI SI ALTELE ""NU AU DECAT SA PLECE UNDE RESPECTA LEGILE.. FELICITARI CELOR CE POARTA S-AU AU PURTAT INSEMNELE "TRICOLORULUI ,DOVEDIND CA SANT ROMANI ADEVARATI ,CARE STIU SA RESPECTE LEGILE ""ROMANIEI

21 martie 2013 18:48

roman pt. MADALINA GURUIANU !!! SANTETI CUMVA CONTRA TRICOLORULUI?????? CUM ATI INDRAZNIT SA SUPARATI PARINTII FETEI CA A PUS BENTITA CU TRICOLORUL???? ERA FATA CUMVA IN ""UNGARIA??? NOI STIM CA SE AFLA IN TARA EI ,,"""TARA CE ARE TRICOLORUL ""!!! ESTE O RUSINE ! CEI CE AU CREAT DISCUTII IN ""ROMANIA PE TEMA DRAPELULUI SI ALTELE ""NU AU DECAT SA PLECE UNDE RESPECTA LEGILE.. FELICITARI CELOR CE POARTA S-AU AU PURTAT INSEMNELE "TRICOLORULUI ,DOVEDIND CA SANT ROMANI ADEVARATI ,CARE STIU SA RESPECTE LEGILE ""ROMANIEI

21 martie 2013 18:48

dan fata aceasta merită o medalie dată de președinte, este un exemplu pentru noi toți. rușine statutului Român care in loc să ia atitudine o bălăcește de vre-o două luni cu tot ce se intâmplă in Mureș Harghita și Covasna.

21 martie 2013 18:28

Marius Silvestru Felicitari Sabina. Sa stii ca de ieri am inceput sa port o brasarda tricolora caci datorita gestului tau am inceput sa ma simt iarasi mandru ca sunt ROMAN si pot sa cred ca ce este romanesc nu piere. IMBECILUL de la PNL merita judecat pentru inalta tradare si executat. Marius Silvestru Bucuresti

21 martie 2013 17:35

Mariana Secuii ca poarta insemnele Ungariei in Covasna nu sunt instigatori si ei fac bine, doar prostii de romani nu-si pot purta insemnele nationale. Mai avem Politie si armata , sa intre peste acesti barbari increzuti si indobitociti de rautate. Cand romanii locuiau in Covasna ei se bateau cu tatarii si rusii prin Nordul Marii Caspice. Rusine acestor inapoiati care benefciaza de mai multe drepturi decat majoritatea acestei tari.Fetita romanca a dovedit demnitate si ticalosii s-au lua de ea. Daca si bucurestenii s-ar lua de ungurii si secuii care se tot invart prin capitala sa traga cu urechea pe la Guvern si alte institutii si sa verse la Budapesta le-ar conveni. Ticalosia trebuie sa aibe si o limita la secuimea din Romania, sau sa plece ei daca nu le convine.

21 martie 2013 17:25

ggg Simon esti pe lista mea neagra. sa nu de-a drq sa gasesc un simon zsolt ca ti-am spart capul. Sigur. Gata!!! mi s-a luat de unguri, deja incep razboiul.

21 martie 2013 16:41

pensionar sarac ARE PERFECTA DREPTATE.IN SUA ,FRANTA NU TE DUCI OSTENTATIV UNDE ESTI IN MINORITATE, CA NICI POLITIA NU SE BAGA.DAR ACEST GEST E PROVOCAT DE ANTENA 3 RTV VADIM FUNAR SI PARINTI IRESPONASBILI.DREPTU EI SA INVETE SA RESPECTE SI PE ALTI.NICI EU NU M-AM DUS CU TRICOLOR MAGHIAR INTRE COLEGI, CA NU E FRUMOS.RESPECTA SA FI RESPECTAT.GRIGORE MOISIL CITAT-LEGILE TARII NU INTERZIC SA FI INBECIL.

21 martie 2013 16:07

hihihi Asa ceva nu isi permiteau sa spuna nici pdl-istii, a caror guvernare depindea de udmr. Grupul infractional organizat are 70%, nu depinde de udmr, isi promoveaza legile care din talhari si violatori ii face eroi nationali, cot la cot cu udmr si de Romania nu ii pasa. Continua "dezvoltarea"Rromanikai...

21 martie 2013 14:39

Adrian UDMR-istii s-au "inflamat" cand un roman a ars pe stadion steagul unguresc. Nu am auzit insa sa comenteze cand circula pe Internet si a fost dat si la TV ca niste conationali de-ai lor au ars un steag romanesc. Nimic. Liniste totala. Nu iau apararea celui care a dat foc la steagul unguresc, extremele nu au fost bune niciodata. Vreau doar sa fie folosita aceeasi unitate de masura in ambele cazuri. Apoi, o eleva este blamata ca a "indraznit" sa poarte o banderola tricolora. Mai mult, profesorii o infiereaza pe eleva si pe parintii acesteia pentru gest. Oare aceeasi "dascali" care o acuza acum nu aveau OBLIGATIA de a educa si pe ceilalti elevi de nationalitate maghiara intru respectarea insemnele nationale ale Romaniei? Se pare ca la aceasta materie "dascalii" au ramas repetenti.

21 martie 2013 14:38

Bruno Purtarea drapelului sau al oricarui accesoriu vestimantar vopsit in culorile tricolorului romanesc, pe intreg teritoriul Romaniei nu are voie sa fie vazut ca o ofensa de catre nimeni. Cu atat mai putin de un parlamentar sau membru de partid al oricarui partid din Romania, care a jurat sa slujeasca interesele Romaniei. Astfel, cred ca aici, nu numai politicul trebuie sa ia o masura drastica impotriva idiotului care nu a inteles ca el este politician in slujba tarii, in slujba noastra a tuturor. Impotriva lui ar trebui sa cerceteze si cei care sunt responsabili de protejarea tarii si a cetateanului roman impotriva influentelor cu scop diversionist in sprijinul altor tari. Trebuie cantarit daca nu cumva afirmatia lui nu numai ca nu o poti incadra la prostie ci poate chiar la tradare. Sa fie clar, tradare nu face numai cel care stie ca actioneaza intentionat impotriva tarii si a popuatiei acesteia ci si cel care o face involuntar. Ar trebui trasa la raspundere si diriginta. Lipsa de cunostinte sau prostia, nu scutesc de raspundere. Ca sa nu mai existe asemenea probleme, ar trebui ca toti profesorii care lucreaza si vor sa mai lucreze in invatamantul romanesc sa dea o declaratie sau sa semneze intr-un contract ca sunt profesori "romani de nationalitate maghiara " si ca predau intr-o institutie de invatamant din romania. Daca vor refuza, sa fie concediati. Problemele trebuiesc tratate de la baza. Chiar profesorii sunt principalii vinovati care induc ganduri si atitudini iredentiste !!?

21 martie 2013 12:45

val Cred ca prima parte a articolul;ui este foarte grava si "ziaristii" au amestecat aceasta stire cu un sondaj si cu ceva scumpiri care de fapt sint aproape zilnice. D-l Ponta ne-a spus sa nu ne inflamam de arborarea steagului "secuiesc", si-a cerut scuze pt arderea steagului Ungariei la stadion. Vad ca Romanii din Covasna nu au voie sa poarte nici o bentita cu tricolorul in tara lor. Ba mai mult se considera ca-i instiga pe ceilalti. "Autoritatile" noastre vad ca nu nu-i "instiga" pe maghiari orice ar face, pot sa arda papusa cu chipul lui Avram Iancu, sa arboreze steaguri straine pe institutii, la demonstratii, sa marsaluiasca imbracati in uniforme militare, etc. Aceste lucruri "autoritatilor" li se par normale, dar purtarea unei bentite tricolore nu. Bine am ajuns, pina unde li se permite maghiarilor sa actioneze? Oare atitudinea "potrivita" a Romanilor fata de unguri este sa stea in genunchi si acestia sa-i scuipe in cap?

21 martie 2013 12:03

dorel daca este adevarat ceea ce ziceti ca spune acest Madalin guruianu DATI-Lafara din tara pe IDIOT Fata a facut un gest absolut simbolic cum unguri cinstesc steagul de 13.03 noi de ce sa nu fim mandri de cele trei colori ale noastre ?NEPOTRIVITA este declaratia BOULUI de la pnl!!!!

21 martie 2013 11:50

dorel daca este adevarat ceea ce ziceti ca spune acest Madalin guruianu DATI-Lafara din tara pe IDIOT Fata a facut un gest absolut simbolic cum unguri cinstesc steagul de 13.03 noi de ce sa nu fim mandri de cele trei colori ale noastre ?NEPOTRIVITA este declaratia BOULUI de la pnl!!!!

21 martie 2013 11:50