Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

In Uniunea Europeana apa nu hidrateaza. Cel putin asta sustin alesii europeni, care tocmai au votat o lege ce interzice folosirea afirmatiei ca apa hidrateaza. Legea va intra in vigoare in Marea Britanie luna viitoare, si ii pedepseste pe cei care indraznesc sa foloseasca aceasta afirmatie cu doi ani de inchisoare, relateaza Telegraph.co.uk.

Birocratii de la Bruxelles au fost ridiculizati ieri, dupa ce au interzis producatorilor de bauturi sa mai spuna ca apa poate preveni deshidratarea, scrie publicatia britanica.

Dupa un studiu care s-a intins pe trei ani, oficialii europeni au ajuns la concluzia ca nu exista vreo dovada care sa sustina afirmatia ca apa hidrateaza.

Prin urmare, din decembrie, producatorii de apa imbuteliata nu mai au voie sa foloseasca afirmatia in Marea Britanie, sau pot ajunge dupa gratii timp de doi ani.



Integral pe Green Report



Comentarii

ecologist nu numai cocacola&comp pot fi instigatorii acestei prostii memorabile. Eu banuiesc o fooooaaarte importanta si foooaaaarte bogata firma care produce creme "hidratante" pt. obrazuri subtiri

20 noiembrie 2011 8:20

aleaN "Singurul lucru imperfect în natură este rasa umană." - Nota lui Fowler (Murphologie aplicată)

18 noiembrie 2011 16:40

rxctps Probabil pentru ca Coca Cola,sau paote Orangina se simt discriminate si au depus plangeri.Si ,asa cum este normal "expertii"UE,care se stie ca este o organizatie populara in beneficiul europenilor ,au cercetat si au descoperit ca apa este uda dar usuca!Apropos,stiti ce este un expert?Un tip care stie din ce in ce mai multe despre din ce in ce mai putine,pana stie absolut totul despre absolut nimic...

18 noiembrie 2011 14:59

dana Daca nu consumi alimente cu putina sare macar te deshidratezi indiferent cata apa bei.

18 noiembrie 2011 14:24

mikidutza Astia de la Uniunea Europeana sunt niste imbecili, care debiteaza numai tampenii si vor sa le si legifereze. Daca deshidratarea este uscarea in lipsa apei, e logic ca apa hidrateaza!!! Daca s-ar da amenzi pentru prostie, oficialii din Uniunea Europeana ar da faliment ! De s-ar alege odata praful de UE asta, ca nu e de niciun folos !

18 noiembrie 2011 13:23

anca Nu ma hidratez, beau apa.

18 noiembrie 2011 13:03

ecologist Si iata ca am ajuns la situatia absurda, sinucigasa, in care ce e bun, compatibil cu viata,la indemana,util, simplu,verificat de secole de intrebuintare, e declarat nociv, e interzis, condamnabil. Si pt. ca sunt oameni care sa incapataneaza sa creada ca natura, totusi, are si ea partea ei buna, ca nu putem trai doar cu ecrane, medicamente care trateaza si imbolnavesc in acelasi timp, cu alimente mumifiate, care nu satura, ci maresc apetitul, bauturi care nu sting setea ci o alimenteaza, ei bine, le interzicem. "Noi", cei care avem un inlocuitor de vandut, un fals "bun de consum", un produs fara nici o valoare, asta cand nu e nociv de-a binelea. Pt. ca ne putem permite. O buna reclama, un sprijin strategic unde trebuie, multi bani de dat unde trebuie (nici o grija, e o investitie rentabila)- pt.publicitate, pt. fortarea /impunerea de legi... "It's so fanny in a richmen world!"

18 noiembrie 2011 12:35

mach9 Astia-s cu capul?! Si ce hidrateaza, nisipul? Sau e inca vreo stire la misto preluata de bizoni de-a valma?!

18 noiembrie 2011 12:33

Eneas acum ,daca negau Holocaustul sau sustineau ca Familia Regala e naspa , mai inteleg,e suparare mare daca indraznesti!dar cu apa ce au frate? cred ca deja cretinismul a atins cote nebanuite in UK! sau e stirea pusa anapoda....?

18 noiembrie 2011 12:15

ecologist Apa nu hidreateaza, focul nu arde, mancarea nu hraneste (desi, pt. chestiile deghizate in mancare sunt de acord),aerul nu ajuta la respiratie (iarasi, cu exceptii),soarele nu incalzeste...Ce mai, in general natura, si mai ales ceea ce nu se poate vinde, din natura, nu e util!

18 noiembrie 2011 12:14