Echipa de handbal feminin Universitatea Jolidon Cluj a castigat prima mansa a disputei din Turul 3 al Cupei Cupelor cu formatia norvegiana Levanger HK, scor 27-23.

Dupa infrangerea din meciul cu Viborg, contand pentru Turneul Preliminar al Ligii Campionilor, Universitatea Jolidon Cluj evolua in turul 3 al Cupei Cupelor, tragerea la sorti de la Viena repartizandu-i un adversar destul de dificil, formatia norvegiana Levanger HK. Norvegiencele au acceptat insa sa joace ambele meciuri in Romania, astfel ca misiunea echipei clujene era mai facila, dar nu usoara, intrucat orice meci in fata unei echipe nordice.

Oaspetele au inceput mai bine primul meci si au condus cu 2-0, dupa ce echipa clujeana nu a gasit modalitatea sa blocheze aruncarile lui Bragadottir. Elevele lui Gheorghe Covaciu isi revin insa si preiau conducerea (4-3, min.9) si incep sa puna gol dupa gol in fata echipei adverse, prin faze bine inchegate prin care au surprins apararea lui Levanger (11-7, min.20). Nordicele nu cedeaza si reusesc sa mentina acest deficit de patru goluri pana la finalul reprizei (15-11), insa era clar ca echipa noastra era superioara la toate capitolele.

Partea secunda este una slaba. Clujencele incep cu gol prin Tivadar, insa urmatoarele faze sunt dezastruoase, intrucat jucatoarele noastre inscriu doua goluri in 10 minute (18-16, min.42), permitandu-le oaspetelor sa revina pe tabela si sa se apropie periculos. Linia de 9 metri a norvegiencelor functioneaza perfect, Pekarskyte inscriind de trei ori la rand fara nicio problema pentru a-si pastra echipa in joc (20-18, min.46). Nici dupa timeout-ul cerut de Covaciu Pekarskyte nu poate fi oprita, astfel ca Levanger egaleaza Clujul (20-20, min.48), anuntand un final extrem de incins. Clujencele incep sa isi revina, au putin noroc la cateva faze in aparare si se detaseaza la 3 goluri (24-21, min.54), insa finalul ramane incins. Jucatoarele noastre s-au motivat insa si au reusit sa castige cu 27-23, un scor bun in vederea returului, care va consfiinti echipa calificata.

Meciul retur va avea loc maine, tot la Cluj-Napoca, incepand cu ora 16:30.

Universitatea Jolidon Cluj – Levanger HK 27-23 (15-11)

Universitatea Jolidon Cluj: Tivadar 8, Chintoan 7, Senocico 4, Stoian 4, Vadineanu 2, Paraschiv 1, Pomohaci 1.

Levanger HK: Pekarskyte 6, Andersson 5, Bragadottir 5, Hall 4, Berget 1, Eidem 1, Svendsen 1.

Evolutia scorului: 2-2 (‘5), 5-3 (’10), 9-5 (’15), 11-7 (’20), 13-8 (’25), 15-11 (pauza), 16-13 (’35), 17-14 (’40), 20-17 (’45), 22-21 (’50), 25-21 (’55), 27-23 (final).