Înfrângerea USL în bătălia politică pentru demiterea lui Traian Băsescu a dus la primele răbufniri de nemulţumire. Practic, în acest moment, PNL seamănă cu o oală sub presiune. Supapa victoriei de la alegerile locale a funcţionat doar parţial. Mulţi liberali sunt de părere că, în multe judeţe din Transilvania, ar fi obţinut rezultate mai bune fără aliaţii din PSD.


De exemplu, fostul primar din Ocna Mureş, Augustin Drăguţ, care a trecut cu doar câteva săptămâni înainte de alegeri de la PNŢCD la PNL, nu este deloc fericit de faptul că a pariat pe un cal mort, USL. La fel, liberalii din Turda nu sunt deloc fericiţi de faptul că au pierdut alegerile locale pentru că PSD a insistat să îşi desemneze propriul candidat în 10 iunie. Sunt foarte mulţi liberali care îl regretă pe Călin Popescu-Tăriceanu. Există multe filiale în care Ludovic Orban şi-a păstrat prietenii. Iar în eventualitatea unei apropieri între grupările lui Tăriceanu şi Orban, mulţi liberali ardeleni ar fi fericiţi să înalte steagul revoltei împotriva lui Crin Antonescu.

Deocamdată, revolta lor se mărgineşte la şoapte schimbate pe la colţuri. Însă, dacă îşi vor găsi un lider care să îi mâne în luptă, liberalii ardeleni ar putea provoca un adevărat cutremur în partid.

Integral pe România Liberă



Comentarii

hmjsxigqfb AzPc40 tthrdxhoohuh, [url=http://falynynphhor.com/]falynynphhor[/url], [link=http://qfbaqkrisouo.com/]qfbaqkrisouo[/link], http://hdgcmairajlz.com/

9 septembrie 2012 16:18

KKT ! Cat timp Cacarau mai este sef la PNL acesta se autodistruge ! !

7 septembrie 2012 12:42

kovergavrila_B Adevărul este că USL s-a bazat pe un sprijin financiar substanţial de la PNLişti plin de bani. În realitate PNL a aplicat principiul că frate-frate dar brânza este pe bani. După ce au obţinut funcţiile mult râvnite au închis punga cu bani şi lasă pe Voiculescu să plătească toate oalele sparte. PSD până acuma a dat dovadă de multă răbdare comunistă dar se apropie bilanţul iar pnliştii tot fac pe "niznaiul".PA!

5 septembrie 2012 23:27

vova @dias-pora -Nu poti intelege ca penetrarea part.liberal si taranesc , in 1990, a fost facuta cu securisti gen baselu iar acum a fost facuta cu basisti care dupa alegerile din dec.2012 pot raspunde la goarna adunaturii basiste ??? Basescu aplica metoda ,,Anvers'' deoarece este atit de destept, a facut ordine in UE si asemenea avere intelectuala nu se poate pierde in doar 10 ani de mandat [trebuie ca presedintele actual sa mai conduca norodul inca 20 - 30 ani pina cind plecind din cotroceni sa nu-si mai aminteasca unde trebuia sa mearga si cum sa se intoarca ].

5 septembrie 2012 21:26

Diaspora Sunt convins ca partidele de dreapta au fost infiltrate de bolsevici pentru a fi distruse. Unul dintre infiltrati este si Antonescu. Incoronarea misiunii a fost tocmai asocierea cu PSD. Ce poate fi mai penibil? Rezultatul? Cele 4 luni de guvernare USL vorbesc de la sine: izolare internationala (de unde vin fondurile de fapt, pentru ca tara nu produce mai nimic), stagnare economica, devalorizarea monedei, scaderea puterii de cumparare a POPORULUI.

5 septembrie 2012 17:29

GIGI petru 9.03 in prostia ta, mai crezi ca poti da lectii de prost gust POPORULUI ROMAN?

5 septembrie 2012 14:29

tyu USL n-a pierdut nimic, au pierdut romanii prin indolenta, ca nu s-au prezentat la referendum in numar mai mare. USL a organizat numai referendumul.

5 septembrie 2012 10:58

Chiriac Antonescu a facut si face gafe impardonabile ! Conteaza f mult si "aparentele", pe care Antonescu,din pacate, nu da semne ca vrea sa le salveze.Ca sa fii ditamai demnitar ,cum vrea el, trebuie sa fii mai voluntar ,mai atent la ce faci ,mai implicat si nu sa dai bir cu fugitii.In locul lui lui Antonescu si al lui Ponta , nu permiteam revenirea imediata a lui Basescu,pana ce nu epuizam in Parlament toate aspectele.Decat sa dea dispozitie ,de la distantza,propriilor parlamentari, lucru ce a dat f, prost mai bine veneau cu totii in Parlament ,incercand sa impuna unul din proiectele lui Ghise.Daca vroiau ,aveau majoritate deci teoretic puteau aplica legea.Apoi cvorumul pentru citirea hot. CCR parea a nu mai fi premeditat.Foarte slab a jucat USL. Macar se vedea ca te lupti si infrangereea nu era umilitoare. Apoi ,chiar daca pana la urma CCR stabilea revenirea lui B. cei doi puteau tine imediat o conf de presa prin care puteau explica celor 7,4 mil de ce nu s-a putut mai mult.Mesajul pe care l-au dat ,fugind amandoi, a fost jalnic !Ori sunt imaturi,ori sunt complici.Cele doua partide ar putea rupe pisica si sa-i schimbe dar timpul e f scurt si pagubele aduse USL ar fi si mai mari.Vrem ,nu vrem trebuie sa-i votam ,macar sa scapam de PD-L.Alta varianta nu exista acum si probabil de aceea se comporta si ei ,cum se comporta!

5 septembrie 2012 10:33

fane Antonescu a facut gafe impardonabile dar deocamdata nu avem alti lideri ! Din pacate va trebui sa votam iar "raul" cel mai mic !

5 septembrie 2012 10:12

robin POSTACILOR BASISTI;SUUGETI PUULA,CA USL VA VA SPARGE LA ALEGERI,MUISTILOR.MARS MA.

5 septembrie 2012 10:11

rxctps indiferent de cat le este unora antipatic Antonescu,indiferent de cate "condeie"ar improsca cu rahat PNL-ul si USL-ul,un lucru este clar BASESCU A FOST DEMIS PRIN VOTUIL A PESTE 60% DINTRE ROMNII CU DREPT DE VOT DE PE LISTELE PERMANENTE.Restul sunt doar zvarcoliri ale sarpelui care stie ca mai devreme sau mai tarziu va pieri!Asa zisul dezatru de la Referendum este doar rezultatul presiunilor externe asupra liderilor USL...

5 septembrie 2012 10:07

focul focusat (dez)interesat la fituica Rl Ce Ocna Mures, ce Turda, sa-i vezi pe liberalii din Ocolna-Dolj, cat sunt de revoltatl !

5 septembrie 2012 10:01

pentru ONANIA Libera si toti onanistii care scriu acolo sau care o citesc Pasarea malai viseaza!... Ati vrea voi sa se destrame PNL, USL, etc. sa se aleaga praful si pulberea de TOT ce e in tara asta, mai putin "conducatorul iubit" bashit (s-a vazut cat de iubit este!) si satra lui. Well, dream on! NEVER gonna happen!

5 septembrie 2012 9:18

petru Daca USL, va lua la alegerile parlamentare din decb. un scor de 30% inseamna ca poporul roman stie sa aprecieze si sa faca diferenta dintre minciuna , aroganta , ignoranta,incapacitatea de a guverna si de a gestiona tara. PNL. , cat va fi condus de Crin Antonescu , de unul singur nu va atinge pragul electoral de accedere in parlament.Cei care sunt responsabili si vor ca PNL. sa fie acolo undei este locul , trebue neaparat sa se debaraseze de acest parazit numit Crin Antonescu.

5 septembrie 2012 9:03

BULA ROMANII AU FOST INVINSI DE INSTITUTIILE ENUMERATE IERI DE EPAVA SI DE CATIVA REPREZENTANTI AI CANCELARIILOR STRAINE, NU NUMAI USL-UL ESTE DE VINA. ACUM, MAI MULT DECAT ALTA DATA ESTE NECESAR SA STRANGEM RANDURILE SI SA NE CASTIGAM CU ADEVARAT LIBERTATEA SI SA NE RECASTIGAM INDEPENDENTA, BASESCU A VANDUT PANA SI CE AVEAM MAI SCUMP INDEPENDENTA SI SUVERANITATEA, CARE TARA ESTICA A MAI FACUT ASA???

5 septembrie 2012 9:02

BODO OARE TARICEANU SI ORBAN SA NU STIE CA MAI AVEM O LUNA SI JUMATATE SI INTRAM IN CAMPANIE, O CAMPANIE MURDARA SI PLINA DE URA, NU ESTE DE AJUNS CA BASESCU EXISTA LA COTROCENI SI ARE TOATE PARGHIILE IN MANA, DOAR NU SUNT NEBUNI SA FACA CEVA IN ACEASTA PERIOADA, EU II STIU DE OAMENI CU CAP.

5 septembrie 2012 8:59

cbabeanu USL nu a pierdut la vot ; la vot, base a fost demis cu 90%. USL a pierdut in fata institutiilor represive aservite basescului.

5 septembrie 2012 8:34

alegator taranist din 1996/CDR Inainte de CDR,prin anii1994-1996,Pnl avea in sondaje doar 5-8%.I-au salvat taranistii si apoi i-au tradat,ca vezi doamne ei au fost la guvernare,dar nu si-au asumat nimic din ce n-au reusit!I-au infundat in dosul istoriei pe taranisti,au tradat un partid istoric si ......l-au format pe CRIN Prim-Vice-Interimar-Cocotat-Permanent la Cotroceni.Vor ramana dupa gardul ....Istoriei ,manualul in care crin a facut studii inalte...

5 septembrie 2012 8:32

a Cum sa fie liniste in PNL dupa "succesul" demiterii presedintelui ales?!? Cu prima ocazie crin va fi debarcat!!!

5 septembrie 2012 8:28

XXL Cine si cat te plateste sa vomiti aici?

5 septembrie 2012 7:42

Uta Scumpilor cand o sa raportati voi " Domnule presedinte general misiunea a fost indeplinita PNL a fost decimat"? Vad ca de cateva zile misiunea voatra e distrugerea si zanzania in PNL .Apoi urmeaza USL ,capcaunul isi continua invataturile care le stie bine de la secu si scoala de partid .Aceeasi mizerie aceeasi scoala ca in tineretea lui revolutionara.Ziar de partid,politruci de serviciu.

5 septembrie 2012 6:42

Oana La pnl este liniste si pace de unde scoateti prostiile astea ,noi suntem urmasii lui Brateanu nu navigam din barca in barca.

5 septembrie 2012 3:19

NICU bagati zazanie ca asa se procedeaza in campanie ca sa destabilizati partidele inamice,eu sunt membru PNL si va anunt relaxat ca lucrurile sunt clare si membri sunt linistiti.asa ca lastti-o mai moale ca nu tine cu diversiunile ,ca lumea s-a maturizat si s-a desteptat.

5 septembrie 2012 3:02

pt talharii poporului roman usl-inosii auzi tariceanu-un mafiot care in cardasie cu psd a vandut BCR si 5 000 000 000 miliarde de euro sau ---disparut,Insula Serpilor era cumva mostenire de la masa hoarda de talhari ce sunteti,---CAND EXPLICATI NATIUNII ROMANE ACESTE JAFURI---va intreb unde sunt banii---astept comentarii jeguri usl-inoase