Toate semnele din scena politică asta ne arată. Klaus Iohannis a dorit şi a reuşit să ia pe persoană fizică toată conducerea României. Mai puţin parlamentul, deocamdată. Ca orice dictator, Iohannis decide soarta partidelor, a liderilor acestora, a guvernelor, a premierilor. Ce s-o fi întâmplat cu Iohannis de acum un an de zile? Ce se întâmplă cu majoritatea liderilor: puterea le ia minţile!

Deşi toţi susţinătorii lui de până mai ieri se declară oripilaţi de aducerea PSD la guvernare, o întoarcere de 180 de grade, lui Klaus Iohannis nu-i pasă. Prin atitudinea sa din prezent le transmite tranşant: voi sunteţi proşti, habar nu aveţi de politică, doar eu sunt cel inteligent şi veţi faceţi ce vă spun eu, nu altceva. Adică exact ce le spune un dictator supuşilor săi.
Episodul Orban

Preşedintele Iohannis a decis plecare acestuia de la conducerea PNL. A reuşit să „hipnotizeze” echipa „câştigătoare” şi pe Florin Cîţu, astfel încât la congresul PNL şi-a impus omul său: Florin Cîţu. Cum o fi reuşit să facă din oameni, altfel decenţi, executanţii săi docili, rămâne un mare semn de intrebare. Emil Boc, Gheorghe Flutur, şi toţi ceilalţi din echipa „câştigătoare”. Spre cinstea lor, Ilie Bolojan, Dan Motreanu, Violeta Alexandru, într-un final şi Raluca Turcan s-au ridicat împotriva lui Florin Cîţu.

Integral pe Adevărul



Comentarii

Dan Vîlceanu, cel ce-l fute-n cur pe Cîțu Fotograful a fixat obiectivul prea sus. Florin al meu nu se vede in poza. Bulangiu fotograful asta...

1 decembrie 2021 11:35

Petre Roman, revolutionar, mason, bisexual noi, te futem in cur de 31 de ani. Si asta ne ocupa yoata ziua.

1 decembrie 2021 8:00

noi Bugetul Romaniei este secat de 31 ani – si nu se mai termina, de REVOLUTIONARII DE CARTON ESCOCII LU’ ILIESCU SI ROMAN, escroci care azi, sunt in numar de cca. 10 milioane, numarul escrocilor creste in fiecare an, jefuind Bugetul cu urmatoarele: pensii nemuncite, gratuitati banditesti, imobile, terenuri, spatii comerciale. Oare, Parlamentul European si Comisia, nu reusesc sa oblige Guvernul roman sa abroge Legea cu „rivolutionarii”, hemoragia de bani si bunuri, provocata de milioanele de „rivolutionari” escroci? Un simplu vot in Parlament, ar abroga Legea Iliescu/Roman.

1 decembrie 2021 6:21

Charles Rosignol Articolul e de o realitate cruntă, acută dar extrem de adevărată, ca să fiu mai clar printr-o tautologie. Dar titlul deși concis și la obiect, trebuia specificat o iotă mai bine, anume nu e vorba despre o dictatură totalitară asupra țării, ci e vorba despre o dictatură politică strictă numai în domeniul politic, ce-și are consecințele ei și-n viața națiunii și a țării. Explicațiile autorului cu privire la toate evenimentele politice e extrem de reală, fără nici o exagerare, și denotă numai căpățânoșenia imbecilă a dictatorului de moment, care a bălmăjit politichia într-un hal fără de hal, cu consecințe extrem de grave pentru partidul care l-a făcut ceea ce este pe Mătrăgună Vodă de la Cotroceni. Națiunea română e călcată-n picioare de voința cretină autocrată a individului de pe tronul țării, care are dureri acute-n găoz față de toți și de toate, adică față de persoane sau partide politice, dar și față de națiune pe care o ignoră cu desăvârșire. Țara e lăsată de izbeliște și predată Groparului României care e PSD-ul, partid care a produs 80% din totalul datoriei naționele externe a României din 1990 până azi în toate guvernările PSD de până acum. Ce ar mai fi de spus? Păi cam nimic, decât că e regretabil unde s-a ajuns și e regretabil că Neomul pentru care PNL și Ludovic Orban s-au sacrificat își bate joc de țara asta și de națiunea care a avut mare încredere în el, iar acum acest Imbecil rânjește sadic națiunii și țării pe care o batjocurește prin prezența lui pe tronul țării. Ca atare respectivul Neom merită numai muie cu ghiotura de la toată țara și națiunea asta amărâtă. Punct! Muie!

1 decembrie 2021 5:34

Dan Barna: Miocardia "salveaza" România! .

30 noiembrie 2021 22:14

Ștefan Vlaston: si asta desi Dacian-Romanian Futtinkurissian-Jullian voia să fuckă Spirală cu el, să se integreze împreună în EURO-Absolut - IA HAI SIKTIR, că mă apucă dracii de nervi ce am!

30 noiembrie 2021 22:12

PSD = euro-CIUMA-ROSIE / made in CE! (mai precis: euro-varza-rosie de Bruxelles).

30 noiembrie 2021 22:07

noi Bugetul Romaniei este secat de 31 ani – si nu se mai termina, de REVOLUTIONARII DE CARTON ESCOCII LU’ ILIESCU SI ROMAN, escroci care azi, sunt in numar de cca. 10 milioane, numarul escrocilor creste in fiecare an, jefuind Bugetul cu urmatoarele: pensii nemuncite, gratuitati banditesti, imobile, terenuri, spatii comerciale. Oare, Parlamentul European si Comisia, nu reusesc sa oblige Guvernul roman sa abroge Legea cu „rivolutionarii”, hemoragia de bani si bunuri, provocata de milioanele de „rivolutionari” escroci? Un simplu vot in Parlament, ar abroga Legea Iliescu/Roman.

30 noiembrie 2021 18:45

Marean Vanghelie ciclop, ai vrea tu sa te fut in cur, nebunule care esti...

30 noiembrie 2021 16:01

ciclop cat despre presedintele part time, primul navetist , rimul schior, primul golfer, primul turist si primul turist al tarii, "prima sosoaca prezidentiala anti masca", devenit "ciuma rosie " dupa ce a lins acolo unde a a scuipat si a aruncat flegme , ar trebui cat mai repede "ejaculat " de la Cotroceni, vorba lui marean vanghelie - primarul care nu mai este ,

30 noiembrie 2021 15:04

ciclop coane Fanica alde "duamna turcana", care a fost pana acum in politica precum musca la arat din fabula cu acelasi nume de Alecu Donici, a turbat cand a vazut ca nu mai este ministreasa," cum eu sa raman fara coleji "- vorba lui Agamita Dandanache al lui nenea Iancu, si a inceput sa o ia razna, ar trebui cercetata penal pentru raspandirea de zvonuri false si mai intai tratata cu vaccin anti rabic sa isi mai revina !!

30 noiembrie 2021 14:58

ciclop coane Fanica alde "duamna turcana", care a fost pana acum in politica precum musca la arat din fabula cu acelasi nume de Alecu Donici, a turbat cand a vazut ca nu mai este ministreasa," cum eu sa raman fara coleji "- vorba lui Agamita Dandanache al lui nenea Iancu, si a inceput sa o ia razna, ar trebui cercetata penal pentru raspandirea de zvonuri false si mai intai tratata cu vaccin anti rabic sa isi mai revina !!

30 noiembrie 2021 14:58

ciclop coane Fanica alde "duamna turcana", care a fost pana acum in politica precum musca la arat din fabula cu acelasi nume de Alecu Donici, a turbat cand a vazut ca nu mai este ministreasa," cum eu sa raman fara coleji "- vorba lui Agamita Dandanache al lui nenea Iancu, si a inceput sa o ia razna, ar trebui cercetata penal pentru raspandirea de zvonuri false si mai intai tratata cu vaccin anti rabic sa isi mai revina !!

30 noiembrie 2021 14:58

ciclop coane Fanica alde "duamna turcana", care a fost pana acum in politica precum musca la arat din fabula cu acelasi nume de Alecu Donici, a turbat cand a vazut ca nu mai este ministreasa," cum eu sa raman fara coleji "- vorba lui Agamita Dandanache al lui nenea Iancu, si a inceput sa o ia razna, ar trebui cercetata penal pentru raspandirea de zvonuri false si mai intai tratata cu vaccin anti rabic sa isi mai revina !!

30 noiembrie 2021 14:58

ciclop coane Fanica alde "duamna turcana", care a fost pana acum in politica precum musca la arat din fabula cu acelasi nume de Alecu Donici, a turbat cand a vazut ca nu mai este ministreasa," cum eu sa raman fara coleji "- vorba lui Agamita Dandanache al lui nenea Iancu, si a inceput sa o ia razna, ar trebui cercetata penal pentru raspandirea de zvonuri false si mai intai tratata cu vaccin anti rabic sa isi mai revina !!

30 noiembrie 2021 14:58

noi Bugetul Romaniei este secat de 31 ani – si nu se mai termina, de REVOLUTIONARII DE CARTON ESCOCII LU’ ILIESCU SI ROMAN, escroci care azi, sunt in numar de cca. 10 milioane, numarul escrocilor creste in fiecare an, jefuind Bugetul cu urmatoarele: pensii nemuncite, gratuitati banditesti, imobile, terenuri, spatii comerciale. Oare, Parlamentul European si Comisia, nu reusesc sa oblige Guvernul roman sa abroge Legea cu „rivolutionarii”, hemoragia de bani si bunuri, provocata de milioanele de „rivolutionari” escroci? Un simplu vot in Parlament, ar abroga Legea Iliescu/Roman.

30 noiembrie 2021 13:58

As da o muie. Vreau postac bolsevic, Acum! .

30 noiembrie 2021 13:57

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Virusul nu exista! Este o mascarada. Nu purtati botnita. Nu va vaccinati. Mergeti in locuri aglomerate, in piete la mitinguri fara masca si vorbiti doar cu oameni care nu poarta botnita! Luati-va informatiile doar de la d-na avocat Diana Ivanovich Sosoaca. Are carte si e fiica liderei masoneriei feminine din Romania. Vor razboi cu poporul roman. Il vor avea!

30 noiembrie 2021 13:36