Jaqueline Cristian (23 de ani, 105 WTA) s-a calificat în turul doi de la Openul Transilvaniei după ce a învins-o în aproape trei ore pe slovena Kaja Juvan (20 de ani, 98 WTA), scor 3-6, 7-6(8), 7-6(3).

Românca a salvat două mingi de meci în momentul în care slovena conducea cu 6-3, 5-4 și și-a adjudecat rebreak-ul, după care a câștigat setul secund. Partida s-a încheiat după două ore și 47 de minute.

Jaqueline Cristian a fost singura jucătoare care și-a dat seama că poate profita de istoria locului în care se dispută Transylvania Open și a venit îmbrăcată într-un costum de Dracula. Aceasta și-a făcut apariția pe terenul central de la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca purtând o pelerină cu guler înalt, precum cea a Contelui Dracula.