Eram undeva prin satele Basarabiei când președintele Johannis a afirmat cu atâta nonșalanță și cinism că faimosul joc de golf este unul la îndemâna oricui.

Fac în Basarabia ceva teren, cercetare, printre muncitorii navetiști de frontieră. Aceștia sunt oameni care nu au bani nici de cea mai ieftină mașină și care merg în grupuri îngrămădiții în microbuze, mâncând pâine cu parizer pentru a strânge bani pentru copiii lor. Sunt cei cu salariu minim pe economie, așa cum este grosul României și al Republicii Moldova.

Mă gândeam: oare ce înțeleg oamenii aceștia din spusele președintelui. Mi-i imaginam cu crose de golf în loc de ciocan, coasă și ce mai au ei pe acolo. Îmi mai imaginam sutele de oameni adunați acum un an în aeroportul din Cluj, în plină pandemie, aglomerați la disperare doar pentru a merge la muncă la cules de sparanghel în Germania. Oare ce ar înțelege ei, cum ar interpreta ei acest mesaj.

Integral pe Libertatea



Comentarii

Până una-alta, harticolul ecce de milioane! Citiți-l cap coadă! Nu din ură față de cei doi pișălăi, ci pentru adevărurile crunte spuse în articol de un publicist cu stil și cu har jurnalistic!

22 septembrie 2021 11:35

Oltean Căți cîți-ști?

22 septembrie 2021 10:51

Moldovean Sunt euforic. Aș fute-n cur 5 cîțiști!

22 septembrie 2021 8:38

Azi am futut în cur un cățist. Am întinerit 10 ani! Amin!

22 septembrie 2021 8:07

Cîțu fute-n cur poporul român. Cîțu are pula mare și fute-n cur pe orișicare!

22 septembrie 2021 7:35

clujean Asti doi din poza sunt dusmanii nr 1 ai romanilor, atentie aroganti si prostalai ca ei nu mai sunt. O intrec si pe V Dancila...

22 septembrie 2021 7:30

Ecce Kur Rupt, membru in PCR/PSD de 50 de ani, belșevic distrus de sodomie 3:56

22 septembrie 2021 5:06

Ecce Kur Rupt, decanul de varsta al postacilor sodomiti bolsevici 3Ș56

22 septembrie 2021 5:05

Eștia doi din poză ce pișu meu sorb din pahare?! Cioloșică puță mică de ce lipsește? La MISA, al de ăștia își etalau și ștromeleagul în erecție. Doamnele peneleproase abia așteaptă la vedere și pe ale ăstora doi. De ce se joacă ei cu simțămintele nădușite ale respectivelor dive fan-ate?

22 septembrie 2021 3:56

Aș da o muie. Vreau un postac cîțist. Acum! Acum!

22 septembrie 2021 3:06

Încă n-ai dat muie la cîțist? Ce aștepți? ?

22 septembrie 2021 2:20

aurel colceriu bravo ziaristului

21 septembrie 2021 18:00

Eu+ Un mut si un balbait. Bravos natie! Bine alesi!

21 septembrie 2021 17:18

Iluminati As da o muie. Vreau un postac cîțist. Acum!

21 septembrie 2021 13:30