Avem o criză guvernamentală. Vor mai fi multe. Pentru că tensiunile dintre marele capital și micul capitalist local au ajuns la o intensitate maximă. Suntem prinși între ciocan și nicovală, cu tot cu politicienii noștri. De aici vin crizele, nu doar din ambiții, prostie, deși au și astea rolul lor.

Încep cu o mențiune. Uneori cred că mulți lideri de opinie sunt chiar mai slabi, needucați și agresivi decât politicienii. Nu are rost să facem liste cu ziariști și intelectuali care nu ne plac, mai ales că nu-i caracterizează originalitatea, ci o lungă listă de clișee pe care le tot vântură cu morgă de cărturari.

„Politicienii sunt ridicoli și proști” – pur și simplu mi s-a acrit de acest populism sec al comentatorului la kil. Politicienii sunt votați de noi, locuiesc în mijlocul nostru. Sigur că se aleg exemplare în funcție de imperativele societății, profit, faimă, rente etc.

Integral pe Libertatea



Comentarii

avortonului impotent de la 18:25 Șobolane, am votat cu CDR si cu Emil. Intotdeuna am votat cu partidele istorice de dreapta. Cine succede la guvernare guvernelor PSD e nevoit sa ia masuri impopulare pentru a redresa situatia economica. Dar ce te faci, cand si partidele istorice fura si fura la greu, futu-ti mortii ma-tii de handicapat borat? Scapam de hotii bolsevici ca sa le ia locul altii la fel de hoti, pisa-m-as pe fata ta de cretin spalat la creier? Doar boul este consecvent. Eu imi pastrez libertatea de a fo mobil. Daca PNL vine cu perversiuni gen: hai sa verificam la CCR semnaturile motiunii de cenzura" sau citat din Orban: "fata de la Apele Romane era buna, avea facultate", etc mi se ia si de PNL, futu-ti mortii ma-tii de handicapat.

13 septembrie 2021 12:15

găozar bolșevic ce trebuie sodomizat, el si familia lui de avortoni aurolaciȘ 18:25

13 septembrie 2021 11:25

Șerban Nicolae, fost expert în sex anal al PSD, ajuns Șomer anonim pe nicăieri Măi ăla în erecție, măi baroane în călduri, tu ești masonul ăla cretin care habar n-are că inflația de la începutul mandatului CDR din 1996 și de mai târziu a fost cauzată de către guvernarea PSD de 6 ani începută-n 1990. La sfârșitul mandatului PSD din 1996, România ara foarte aproape de faliment economic total, iar tu imbecilule habar n-ai avut și habar n-ai de politică. Tu ești un poponar obsedat să le-o tragi la buci tuturor care au alte opinii decât tine. Sărmane imbecil! Du-te bre la păscut pe miriște, poate halești vreo balegă să-ți mai vină mintea la cur, că ce porți tu pe umeri nu e decât o pereche de buci. Uite, eu care-s băiat bun o să te muiesc ditamai, că ești și hămesit după așa ceva, dar și meriți din plin. Poți s-o felaționezi și pe buna mea prietenă Cosette Chirchirău, că are tot ce-i trebuie pentru tine. Muie!

12 septembrie 2021 18:25

Victor Ponta, ofiter SIE, mason, homosexual Am vrut să-l sodomizez și pe Ciolacu, dar a leșinat înainte să i-nfig. În tinerețe, i-o sugea lui Omar Hayssam.

12 septembrie 2021 16:47

Adrian Năstase, zis și Sodomitul... Victor Ponta ma futea-n cur, dar si in gura.

12 septembrie 2021 15:29

ABCD "Sica Mandolina" lovit de amnezia specifica alcoolicilor si tragatorilor pe nas de prafuri (amicul Catu), delireaza chestia expirata, cu PSD, partidul comunist, bla, bla, dar noi nu uitam ca, 12 ani a jefuit nemilos Tara, sceleratul de Basescu& PDL, care paduchi pdl-puturosi s-au impaduchiat in izmenele PNL, pusi pe jaf la banii publici, impreuna cu complicii USR/PLUS. Inainte de Chiorul turnator la securitate, Conventia Democratica cu Emil Constantinescualti a vandut rafinariile lu' Dinu Patriciu si Telefoanele cu sedii/imobile de miliarde Euro unei cutii postale cipriote (Pantis Sorin PNL-ist de frunte vanzatorul infractor). Total 24 ani Romania a fost jefuita de PNL&PDL sub lozincile expirate cu "reforme", "democratizarea", deci, bai Sica Mandolina, taci drak' si inghite-ti pastilele ...

12 septembrie 2021 9:50

Adrian Năstase, ocnaș liberat ca tot husenul liber Așa este! Momentul logic și ilogic a dat peste noi cu ajutorul lui Nimeni Costi Rogozanu. Eu, care mi-am dorit dintotdeauna să-l fut în cur pe dragul meu tovarăș și pretin Traian Băsescu, acum, nu știu ce pula calului să mai zic. Păi, dacă acest Costi Rogozanu zice că e vremea în care și căcare trebuie moșită cumva o alianță de tip anus contra naturii dintre PNL și PSD, atunci Eu zic că mai bine-l aducem înapoi din anonimat pe Victor Viorel Ponta, felcer docent în drept tagma cum laudae, ca să fie iar premier și care să mai înglodeze înc-odată România în alte datorii de alte 30 de miliarde euro tot în 3 ani de zile ca pe vremea de după ce l-a dat afară pe Crin Antonescu cu tot cu PNL-ul lui din USL, nu de alta dar 60 de miliarde datorie sună mai bine decât cele 30 de miliarde ale lui Ponta și ale guvernoiului PSD de câcat din perioada 2012-2015, nu-i așa? Păi să nu-mi bag eu toată Ruso-Pula în capul plin de căcat de presă al lui Costi Rogozanu Găozanu?

12 septembrie 2021 8:38

ciclop, membru PSD El ma fute-n cur si-n gura si mi-o-nfige plin de ura! Amin!

12 septembrie 2021 1:54

ciclop, membru PSD Liviu Dragnea, sloboz fin, el ma fute-n cur, amin!

12 septembrie 2021 1:53

Baronul care il fute-n cur pe ABCD Pe ABCD il sodomizez doar eu. Punct!

11 septembrie 2021 13:26

ciclop, membru PSD ABCD, pardon. Emotiile dragostei...

11 septembrie 2021 8:41

ciclop, membru PSD ABCF, te-as fute-n cur. Cu limba.

11 septembrie 2021 8:40

jean Mutalaul tace si desface, iar slugile din Cluj : Boc, Bogdan executa cu plecaciune si pasiune ordinele acestuia. Boc nu are timp de primarie, el este un animal de companie pentru Catu Matu. Apoi este Roman, Flutur, si impedicatul la limba Buda care nu lipsesc din gasca. Toti sunt niste nemernici fara demnitate. Boc mai are o treaba cu covidul pe care al aduce la Cluj cu festivalurile, cu drogatii etc...

11 septembrie 2021 7:36

Costi Găozanu Precizez ca initial m-a chemat Costi Găozaru', apoi am descoperit ca m-am nascut într-un corp (cam) "gresit", ceea ce m-a determinat sa-mi amputez tzâtzele si sa-mi fuck testicule de silicon, ca sa ma lase aia sa ma pish la baietzi ...

10 septembrie 2021 22:36

Costi Găozanu Revin si repet: „politicienii sunt ridicoli și proști” – pur și simplu mi s-a acrit de acest populism / popzdism - asa, nici jurnalistii, în cap (de poolla, n.m.) cu mine au ajuns în ultimu' EURO-hal, ca-ti vine sa borasti de cum deschizi ziaru', nu?!

10 septembrie 2021 22:31

ciclop nu domnule jurnalist , E MOMENTUL LOGIC PENTRU DESTITUIREA PRESEDINTELUI "PART TIME " SI "PRIMUL NAVETIST AL TARII" CETATEANUL k.w. iohannis , EL ESTE CAPUL RAUTATILOR , IMPREUNA CU "GUVERNUL MEU M- POHTA CE-A POHTIT " AU PROVO CAT DEZASTRUL SI HAOSUL POLITIC, SOCOIAL SI ECONOMIC !! DESTITUIREA ESTE PRIMA OPTIUNE PENTRU REVENIREA LA CEVA MAI BUN PENTRU TARA !!

10 septembrie 2021 19:22

ciclop presedintele"part time " si "primul navetist al tarii" cetateanul k.w.iohannis a facut "sluj" si a luat pozitia ghiocelului in fata "inaltelor porti" europene" si in special al celor americane , a dat 2 % din PIB pentru a cumpara fiarele vechi de la ei si ar fi dat si mai mult daca i se cerea, doar nu dadea din banii lui, in speranta ca la finalul celui de al doilea mandat, daca il va termina pentru ca ar putea si merita sa fie sa fie "extras cu forcepsul politic " din functie inainte de termen, se va gasi in "a Europa " , asa de mare "o fonctie " mica, mica cat de mica , pe sub "fustele madamei Merkel," dar cu imunitate mare, mare care sa-l fereasca de cel asteapta dupa colt -la terminarea mandatului !! Noi , pensionarii - peste 5 milioane , il vom "arunca cu mare drag din barca presedintiei ". HAI PAS "CORAJ, INDARJESE-TE " LA ACTIUNE , scapati-l de naveta!! e greu sa sati in masina 12 -14 ore saptamanal si unde mai pui ca nu a fosrt inventata masina cu turela, ca la tanc , sa nu sgea omul cocosat PENSIONARII ASTEAPTA !!! MOTIVE DE DESTITUIRE SUNT PESTE 50!!

10 septembrie 2021 19:16

Oltean In sfarsit, un comentator car acuza, pe fata, aruncarea inutila de bani pentru inarmare !

10 septembrie 2021 18:19

ABCD "Sica Mandolina" lovit de amnezia specifica alcoolicilor si tragatorilor pe nas de prafuri (amicul Catu), delireaza chestia expirata, cu PSD, partidul comunist, bla, bla, dar noi nu uitam ca, 12 ani a jefuit nemilos Tara, sceleratul de Basescu& PDL, care paduchi pdl-puturosi s-au impaduchiat in izmenele PNL, pusi pe jaf la banii publici, impreuna cu complicii USR/PLUS. Inainte de Chiorul turnator la securitate, Conventia Democratica cu Emil Constantinescualti a vandut rafinariile lu' Dinu Patriciu si Telefoanele cu sedii/imobile de miliarde Euro unei cutii postale cipriote (Pantis Sorin PNL-ist de frunte vanzatorul infractor). Total 24 ani Romania a fost jefuita de PNL&PDL sub lozincile expirate cu "reforme", "democratizarea", deci, bai Sica Mandolina, taci drak' si inghite-ti pastilele ...

10 septembrie 2021 16:30

Înca n-ai dat muie la Cîțist? Ce aștepți? ?

10 septembrie 2021 15:29

Costi Găozanu Vrabia, mălai visează...

10 septembrie 2021 12:22

Florin Citu As da o muie. Unde e Florin Roman?

10 septembrie 2021 10:27