Tot felul de înțelepți și luminători de nație vorbesc insistent despre educație și despre fenomenul analfabetismului funcțional. Acesta există, fără îndoială. Dar, mult mai grav și mai periculos, este faptul că țara și instituțiile sunt conduse de politicieni analfabeți politic funcțional. Ba, chiar, într-un fenomen mai mult decît îngrijorător.

Care sunt cauzele? Nu cumva, în cazul elevilor și studenților, analfabetismul funcțional este rezultatul muncii celor care îl invocă? Adică al elitelor care concep, diriguiesc și înfăptuiesc procesul de instruire și de educație? Nu cumva multele școli de doi lei din țara noastră sunt opera profesorilor care vorbesc despre analfabetismul funcțional și despre incultura elevilor? Nu cumva politicienii care strigă după reformă sunt cei care au creat și întreținut rețeaua de universități caraghioase, inutile, cretine, producătoare numai de analfabeți funcțional?

Nu cumva analfabeții funcțional au fost titrați de politicieni pentru a împînzi instituțiile statului cu sfertodocți, cretini, șpăgari și corupți? Nu cumva menținerea dreptului de a preda în învățămînt (în licee, universități, cursuri de perfecționare) pentru parlamentari, miniștri, judecători, premieri, directori de deconcentrate, guvernatori și alte funcții mărețe are la origine păstrarea surselor de bani pentru proștii cu funcții și pentru impostori? Știți cîți miniștri, parlamentari și premeieri sau judecători au fost profesori la două-trei-patru universități, în același timp?

Integral pe Cotidianul



Comentarii

Ion Cristoiu, maestrul Ardei Umplut cu Căcat al presei de căcat Bunul meu tovarăș și pretin Cornel Nistorescu, Ștergător la Cur al PSD și prim-vice-prim Țucălar al aceluiași partid neo-marxist împuțit, se cufurește un alt editorial lăbărțat. Păi, nu era mai bine pe vremea lui Ceaușescu? Atunci România era multilateral educată și dezvoltată, deși era criză de hârtie igienică pentru că erau prea multe cururi care conduceau țara. Tot atunci măcelăriile și magazinele erau pavoazate cu fotografii de porci și de salam, pentru că rafturile erau toate goale, nu se găsea decât pește oceanic congelat și gheare de pui, dacă era o zi cu noroc. Unt nu se găsea, iar ăla la care trebuia să stai la o coadă de un kimometru ca să cumperi câte două pachețele de unt mici de persoană, era mai mult margarină amestecată cu resturi de unt. Pâinea era pe cartelă, laptele la fel, ce să mai vorbim? Erau vremuri de prosperitate pentru care Occidentul întreg invidia România. Ce mai educare multilaterală tineresc-reviluționară era pe vremurile ălea? Era mai ceva ca-n rai. Așa că la final, o să-l fut în gură pe dragul meu tovarăș și pretin, pentru că nu merită altceva.

17 iulie 2021 4:29

România educăcată ecce România lu Iohannis și a lu Muie-fute-tot! Cine se aseamănă se completează precum cantitățile de uraniu care fac masă critică! Unul apatic și inexpresiv ca o balegă, celălalt iute, arțăgos și vulgar ca o muscă de closet neirigat. Singuri, ar fi fiecare câte un zero, dar, împreună, devin o calamitate de la Dumnezeu...

16 iulie 2021 10:11

ROMANIA LUI IOHANIS- 15 iulie 2021 12:55; 15 iulie 2021 18:56; 15 iulie 2021 23:08; 15 iulie 2021 22:13; 15 iulie 2021 23:10; 15 iulie 2021 23:10;15 iulie 2021 23:13............ Cu siguranța pastacii #rezistaci sunt mai multi, dar lucrează în schimburi

16 iulie 2021 8:06

Fute repede un sobolan"imunuzat". Acum! . Doctorița româncă Monica Mardare, care a murit subit în cabinetul ei din Franța dupa "imunizare", a fost înmormântată azi în satul Chaillac, după o săptămână de la tragicul incident.

15 iulie 2021 23:13

Fute-l repede pe Xi Jin Ping-Pong. În gât. Acum! . .

15 iulie 2021 23:10

As da o muie. Vreau niscaiva minori, sa le fuck EURO-"educatie" sexuala, Acum! . S-a încheiat renumărarea voturilor de la Sectorul 1 al Capitalei. Polițiștii și procurorii ar fi inspectat toți sacii cu voturile de la alegerile locale care au avut loc anul trecut, iar Daniel Tudorache de la PSD, fostul primar al Sectorului 1, are 1.700 de voturi peste actualul edil, Clotilde Armand. Anunțul a fost făcut, miercuri, pe surse, de România TV, potrivit EVZ.ro.

15 iulie 2021 23:08

Muie postacilor Psd si Psd-istilor Aici ne-a adus Psd-ul de la Ponta -Dragnea in coacea trebuie sa le multumit pt distrugerea tari ei sau gandit cum sa fure nu cum sa faca bine pt tara...datorita jegurilor de romani care ii voteaza...

15 iulie 2021 22:13

Aș da o muie. Vreau postac bolșevic. Acum! .

15 iulie 2021 18:56

Socotitorul Groaznic ce ne putem mintii unii pe altii. Abandonul scolar vine...........de unde vine? De la faptul ca o minoritate, pe care nu vrem s-o pomenim, vrea sa ramana NEEDUCATA. Si atunci cum poate fi ROMANIA EDUCATA, cand 10% din cele 15% cat reprezinta abandonul scolar sunt din acea directi?. Romania educata se face prin doua cai: 1. CONSTRANGERE ( prin FORTA). Nu vrei sa vii la scoala, te obligam. 2. FINANTARE. Vii la SCOALA ai asigurata masa si casa. In plus pentru cei care sunt BUNI trebuie stimulati cu BURSE. Aceasta alocare de resurse pentru educatie - SCOALA DUPA SCOALA -nu e amintita in ROMANIA EDUCATA. Copiii trebuie sa stea in scoala 8-10 ore pe zi, si aici ma refer la cei care au tendita de a o parasi. Din pacate si profesorii sunt de doi lei, si nu ar sta o ora mai mult in scoala decat acele 3-4 cate sunt efectiv la clasa. Din DRAGOSTE fata de EDUCATIE unii faceau - pe vremuri- coruri scolare, echipe de teatru, dansuri populare- caci de alelalte nu era voie-, brigazi artistice, echipe de fotbal, de handbal. de volei etc si apoi INTRECERI INTRE SCOLI. Toate astea ar fi trebuit sa fie prevazute pentru o ROMANIE EDUCATA. Si multe altele. Astazi daca parintii nu au bani stai -in cel mi bun caz- sa tejoci pe un telefon. Vrei la DANS? 150 lei/luna = cheltuieli de PARTICULARE + DEPLASARI +HAINE. Vrei la TENIS? Aici durerea e si mai mare. DE ce nu-l intrebati pe TIRIAC sau NASTASE daca ar fi ajuns unde a ajuns, daca erau nevoilti parintii sa plateasca taxe ca in aceste zile. La FOTBAL la fel, la JUDO sau alte sporturi asiatice, nu mai vorbesc. Pana si GIMNASTICA nu mai e ce-a fost pe vremea NADIEI COMANECI. Azi daca s-ar naste o noua NADIA n-ar avea nicio SANSA.

15 iulie 2021 17:38

ciclop ca Romania educata care in cinci sase ani s-a racit si sleit ca o ciorba apoi scoasa si reincalzita de presedinte numai asa sa ne arate ca in afara de naveta mai face si altceva ne vom adanci in analfabetism functional !!! Cat despere presedinte ar trebui pe repede inanite destituit pentru gravele incalcari ale constitutiei de pana acum dar se pare ca nu prea are cine : psd nici nu vrea , nici nu poate si nici nu are interes ; concluzia tot in jos spre fundul prapastiei.

15 iulie 2021 13:58

ciclop ca Romania educata care in cinci sase ani s-a racit si sleit ca o ciorba apoi scoasa si reincalzita de presedinte numai asa sa ne arate ca in afara de naveta mai face si altceva ne vom adanci in analfabetism functional !!! Cat despere presedinte ar trebui pe repede inanite destituit pentru gravele incalcari ale constitutiei de pana acum dar se pare ca nu prea are cine : psd nici nu vrea , nici nu poate si nici nu are interes ; concluzia tot in jos spre fundul prapastiei.

15 iulie 2021 13:58

ciclop ca Romania educata care in cinci sase ani s-a racit si sleit ca o ciorba apoi scoasa si reincalzita de presedinte numai asa sa ne arate ca in afara de naveta mai face si altceva ne vom adanci in analfabetism functional !!! Cat despere presedinte ar trebui pe repede inanite destituit pentru gravele incalcari ale constitutiei de pana acum dar se pare ca nu prea are cine : psd nici nu vrea , nici nu poate si nici nu are interes ; concluzia tot in jos spre fundul prapastiei.

15 iulie 2021 13:58

ciclop ca Romania educata care in cinci sase ani s-a racit si sleit ca o ciorba apoi scoasa si reincalzita de presedinte numai asa sa ne arate ca in afara de naveta mai face si altceva ne vom adanci in analfabetism functional !!! Cat despere presedinte ar trebui pe repede inanite destituit pentru gravele incalcari ale constitutiei de pana acum dar se pare ca nu prea are cine : psd nici nu vrea , nici nu poate si nici nu are interes ; concluzia tot in jos spre fundul prapastiei.

15 iulie 2021 13:58

Aș da o muie. Vreau postac bolșevic. Acum! .

15 iulie 2021 12:55