Cel mai tare meci de la EURO 2020 de până acum s-a jucat la București, pe Arena Națională. Franța - Elveția, din optimi, a avut nevoie de prelungiri și penalty-uri. A fost 3-3 după 90 de minute și s-a încheiat 4-5 la loviturile de departajare. Elvețienii sunt în sferturi după ce Sommer a parat ultimul penalty, executat de Mbappe.

Partida a început cu Franța la controlul jocului, iar Varane și Benzema au dat primele semnale de alarmă la poarta lui Sommer. Surpriza a venit după un sfert de oră de joc, când Elveția a deschis scorul prin Seferovic. Până la pauză, echipa lui Deschamps a mai irosit 3 situații bune.

În repriza a doua, elvețienii au avut o ocazie și apoi au primit un penalty după consultarea VAR-ului, însă Ricardo Rodriguez a ratat de la 11 metri. Imediat după aceea, Mbappe a irosit o șansă bună, iar după câteva secunde, Benzema a reușit o dublă și Franța conducea cu 2-1.