AS Roma și Ajax au remizat pe Stadio Olimpico, scor 1-1, și capitolinii se califică în semifinalele Europa League, datorită rezultatului de 2-1 din tur. Italienii vor juca împotriva celor de la Manchester United.

În direct la Digi Sport, Roma a avut prima ocazie periculoasă a partidei, Pellegrini a tras slab după o acțiune personală, iar Stekelenburg a reținut fără probleme.

Ajax a replicat în minutul 13, prin Antony, care a fost blocat de defensiva italienilor. Olandezii au deschis scorul în partea secundă, prin Borbbey, care l-a executat pe Lopez cu o ”scăriță”.

Tadic a marcat pentru 2-0 în minutul 56, dar reușita a fost anulată cu VAR pentru un fault în atac. Roma a reușit să egaleze în minutul 72, prin Dzeko, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.