Valentin Mihăilă (21 de ani) a fost decisiv pentru Parma în meciul cu Fiorentina, contând pentru etapa cu numărul 26 din Serie A, scor 3-3.

Fostul jucător al Universității Craiova a intrat pe teren imediat după pauză, în minutul 46, când l-a înlocuit pe Hernani, reușind o pasă decisivă și un gol.

Performanța lui Mihăilă a fost umbrită de autogolul lui Iacoponi, din minutul 90+4, care a făcut ca Parma să plece cu un singur punct de la Firenze, însă Gazzetta Dello Sport l-a desemnat pe român "il migliore" - cel mai bun jucător al formației lui Roberto D'Aversa.

"Un gol și un assist. A intrat pe teren și a fot decisiv. Se vede că are talent și fler în zona ofensivă. Și e jucător născut în 2000!", a scris publicația italiană despre Mihăilă, care a primit nota 7, la fel ca Juraj Kucka, căpitanul Parmei, marcator din penalty.