Bayern s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului din Bundesliga, după victoria cu Schalke, scor 4-0.

Thomas Muller a deschis scorul în minutul 33 al partidei, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Kimmich. Tot Kimmich a pasat decisiv și după pauză, pentru reușita golgheterului Robert Lewandowski, care a ajuns la 500 de goluri în cariera de senior, pentru echipele de club și echipa națională.

În minutul 88, Muller a reușit ”dubla” iar Kimmich a bifat al treilea assist. Germanul a înscris, din nou, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Scorul final a fost stabilit de David Alaba, cu un șut de la distanță.