Real Madrid a trăit o umilință uriașă în 16-imile Cupei Spaniei. Cu multe rezerve în formula de start, formația antrenată de Zinedine Zidane a fost eliminată din competiție de o echipă de liga a 3-a.

Fără Karim Benzema, Tony Kroos sau Eden Hazard în primul 11, Real Madrid a deschis scorul în ultimele minute ale primei reprize, prin Eder Militao. El a înscris cu capul din centrarea lui Marcelo.

Cu 10 minute înainte de finalul partidei, primul șoc se produce pe Estadio El Collao. Jose Solbes înscrie în poarta tânărului Andriy Lunin și restabilește egalitatea. Real Madrid a căutat golul victoriei, dar nu au mai reușit să marcheze în poarta celor de la Alcoyano, iar meciul, spre surprinderea tuturor, a intrat în prelungiri.

Casanova a devenit eroul gazdelor cu golul din minutul 115, la cinci minute după ce Alcoyano rămăsese în zece oameni. La scorul de 1-1, în debutul prelungirilor, Zidane a forțat cu Asensio, Hazard și Kroos, însă n-a putut să evite o rușine imensă.