Athletic Bilbao a cucerit pentru a treia oară în istorie Supercupa Spaniei, după ce s-a impus cu scorul de 3-2 în fața celor de la FC Barcelona, în prelungiri.

După ce în semifinalele competiției trecuse de Real Madrid cu scorul de 2-1, Athletic Bilbao a făcut o nouă victimă de lux: FC Barcelona. În finala Supercupei Spaniei, bascii au reușit o revenire de senzație, completându-și astfel vitrina cu un nou trofeu, după cele cucerite în 1984 şi 2015.

Prima mare ocazie a jocului disputat cu porțile închise pe stadionul „Estadio de La Cartuja” din Sevilla le-a aparținut celor de la Bilbao, dar Ter Stegen a respins șutul trimis de Capa. FC Barcelona a deschis scorul în minutul 40, după o acțiune lucrată de Messi și finalizată de Griezmann. Bucuria catalanilor a fost însă de scurtă durată. După numai două minute, Oscar de Marcos s-a demarcat perfect și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.