"Totodată, până acum, 1326 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 189 noi cazuri de îmbolnăvire.
La ATI, în acest moment, sunt internați 144 de pacienți.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2.468 de persoane. Alte 94.475 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Bilanț de coronavirus în România, 7 iunie 2020
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 503.200 de teste.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 384 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 675 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 284 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 175.750 de lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Totodată, în data de 6 iunie a.c., 71 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 3.304 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 617 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia.
De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 114 cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 28 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia", se arată într-un comunicat al Grupului de Comunicare Strategică al Guvernului.
Alte articole pe același subiect
- Coronavirus: Peste 270.000 de decese, în întreaga lume (bilanţ AFP)
- Coronavirus: Peste 8 milioane de cazuri la nivel global; 440.000 de decese (OMS)
- Alertă OMS. Număr record de îmbolnăviri cu Covid-19 într-o singură zi
- Coronavirus în lume, 2 august 2020. Numărul oamenilor infectați cu COVID-19 a depășit 18 milioane
- Coronavirus în România, 26 septembrie 2020. Peste 1.500 de noi cazuri și 54 de morți în ultimele 24 de ore
- Coronavirus în România, 27 septembrie 2020. Record de infectați la ATI
Comentarii
Adaugă comentariu
Pentru a putea comenta pe ziare.ro trebuie să:
- Introduci o adresă validă de email în câmpul de mai jos. Vei primi un mesaj.
- Accesezi link-ul din mesajul primit.
- Este nevoie să urmezi acești pași o singură dată.
Te-ar mai putea interesa și...
Coronavirus în România, 23 ianuarie 2021. Număr ridicat de cazuri în București
23 ianuarie 2021 13:28Polițiști și procurori, petrecere ilegală într-un restaurant din centrul Capitalei
23 ianuarie 2021 9:48Schimbare de paradigmă în CCR. Curtea critică aspru modul în care PSD a vrut să majoreze pensiile: Afectează însuşi dreptul la pensie
22 ianuarie 2021 16:55Ministrul Sănătății cere menținerea restricțiilor în București: În contextul național și european, măsurile de relaxare constituie un risc major
22 ianuarie 2021 14:48Coronavirus în România, 22 ianuarie 2021. Prima zi după o lungă perioadă când scade numărul bolnavilor de la ATI
22 ianuarie 2021 13:08Editorial
Steerilitatea lumii ce vine. Rețelele sociale au dat prostiei șansa să se agrege și proștilor posibilitatea să devină solidari
Putem să râdem în multe feluri de prostia monumentală a Oliviei Steer și de tribulațiile ei ridicole, dar ceea ce rămâne după explozia noastră de ironie este replierea acestei prostii în spatele unor baricade tot mai înalte....