Câţiva voluntari din Oslo s-au plâns că românii care locuiesc pe străzile oraşului lor pun în pericol sănătatea locuitorilor.

Jan Haug, coordonatorul grupului de voluntari care menţin curată capitala Norvegiei, a declarat pentru site-ul "Verdens Gang" că românii care şi-au făcut adăpost în parcurile şi pe spaţiile verzi din oraş fac grătare cu carne de şobolan, pescăruşi sau raţe.



Mai mult, norvegienii spun că parcurile sunt pline de gunoaie, iar pe malul râului care traversează Oslo oamenii întâlnesc capcane pentru şobolani şi păsări, pe care românii le gătesc, scrie EVZ.ro.

"Anul trecut am adunat între 40 şi 50 de români de pe străzi, dar numărul lor s-a dublat, în acest an", spune Jan Haug, care consideră că trebuie lansată o dezbatere publice pe această temă.

Integral pe Cancan



Comentarii

Alina @ Mehmed Bai Mehmed,du-te la tine acolo pe "covorosul fermecat" si lasa-ne pe noi,ca noi ne "diferezim" intre noi,stim cam toti ce sange avem si de unde venim.Drum bun si cale batuta....!

2 iunie 2012 2:54

Attila Gogule, acum puteti sa va numarati printre popoarele destepte insirate de tine: sunteti mancatori de sobolani. Noi, maghiarii, nu trebuie sa ne recurgem la astfel de metode de a ne aproviziona cu vitamina C., deoarece marele cercetator - premiat cu Nobel pentru asta - Szentgyörgyi Albert - a extras din paprika pentru noi.... Suntem sanatosi, avem ce manca: csirke paprikas (paprikas de pui), halaszle (supa de peste ungureasca), húsleves (supa de gaina), somlói galuska (nu se traduce ca voi nu cunoasteti)...

6 noiembrie 2011 21:32

Attila Gogule, acum puteti sa va numarati printre popoarele destepte insirate de tine: sunteti mancatori de sobolani. Noi, maghiarii, nu trebuie sa ne recurgem la astfel de metode de a ne aproviziona cu vitamina C., deoarece marele cercetator - premiat cu Nobel pentru asta - Szentgyörgyi Albert - a extras din paprika pentru noi.... Suntem sanatosi, avem ce manca: csirke paprikas (paprikas de pui), halaszle (supa de peste ungureasca), húsleves (supa de gaina), somlói galuska (nu se traduce ca voi nu cunoasteti)...

6 noiembrie 2011 21:32

gogu ...ba atttylla...sa nu le fie intr-o zi foame de Hunguri romanilor !s-a mai vazut dea lungul istoriei... cat despre a manca sobolani,..o sa ajunga omenirea sa ravneasca la asa o delicatese !..popoare destepte consuma de ani si ani aceste animale chinezii, brazilienii, coreenii,vietnamezii si nu-i mai insir pe altii..dar putini stiu ca e printre putinele carnuri care contine natural vitamina C...recomand si la bozgori ca precis nu le va sta in gat!!!!

5 noiembrie 2011 16:37

Attila Dragi romani, nu prea am sentimente de compasiune fata de voi, cand sunteti pusi in situatia penibila de a fi judecati in ansamblu ca popor pentru faptele concetatenilor vostri. De ce negati ca mancatorii de lebede si sobolani sunt romani? Nu au buletin sau pasaport romanesc? Nu mananca paine romaneasca? Nu traiesc in Romania? Pai dupa marea voastra idee aberanta Romania e stat natioan, si toti cei care traiesc in acest spatiu sunt romani!!!! Daca va place sa va simtiti multi - cca 20.000.000 - si popor mare, acceptati-va si uscaturile...

5 noiembrie 2011 10:33

laura pentru mehmed, in primul rand mai invata un pic o limba din respect, ca si diferezi si tu ceva, istoria romanilor o poti citi, cum doresti si in limba turca, dar mai bine citeste propria istorie, ca sa vezi ca nu exista un popor pur. Cu toate acestea, sunt convinsa ca despre poporul tau nu ai aceasta parere, nu de alta dar mai cunostem si noi ceva despre celebrii ofiteri din Anatolia, care este drept ca au creat Turcia moderna dar au mai facut si ceva propromuri, probabil ca ei, se simteau normal, puri.

5 noiembrie 2011 10:07

mehmed pana in ziua de astazi nu sant lamurit cum oare arata un bastinas roman pur???poate vreunul dintre iei ma lamureste si pe mine ca sa stiu sai diferez

4 noiembrie 2011 21:58

nero foarte bine! sa le manance ratele... Dupa revolutie, cand au inceput ai nostrii tucirii sa migreze, au inceput toti vesticii sa ne acuze ca noi nu respectam drepturile minoritatilor si bla bla... Acu sa-i respecte ei si sa faca bine sa le dea la masa toate zburatoarele din dotare. Asa bine ma simt ca Bucurestiul s-a spalat cat de cat de ei - las sa duca toti la ei!!!!!!! ha ha ha ha

4 noiembrie 2011 21:19

cosma racoare Oare cate asemenea stiri o sa mai auzim despre tucirii tolerati din Romania??? Asemenea fapte sunt demne de evul mediu!!! Cum naiba isi inchipuie ignorantii aia de norvegieni ca romanii adevarati ar putea face asa ceva ??? Ce panarame !!!

4 noiembrie 2011 20:34

euro nu indo Orice om intreg la cap isi da seama ca-s tigani nu romani. Dar atlantii (pelasgii, scandinavii) carora le-a sters guvernul mondial din cap notiunea de etnie nu realizeaza aceasta. Pe de alta parte guvernul urat mirositor al tarii noastre si elitele noastre intelectuale nu iau nici un fel de atitudine ca sa-i lamureasca pe strainezi ca au de a face cu o minoritate indiana nu cu vreo etnie europeana necunoscuta.

4 noiembrie 2011 18:43