România nu are reputaţia unei ţări curate pentru afaceri, sustine ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Martin Harris.
Principalele probleme sunt birocraţia şi corupţia, motive suficiente ca investitorii britanici să evite investiţiile în ţara noastră.

Ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Martin Harris, crede că România nu are o reputaţie bună peste graniţe şi asta dăunează investiţiilor. Şi birocraţia este văzută ca un factor negativ.

"România nu are o reputaţie bună, nu are o reputaţie de ţară curată şi transparentă pentru afaceri. (...) Eu cred că este foarte important să se schimbe reputaţia României în acest sens", a afirmat ambasadorul.

Unul dintre primele lucruri cu care se confruntă investitorii britanici când vin în România este şpaga, susţine ambasadorul Martin Harris.

Ambasadorul Marii Britanii a adăugat însă că reputaţia României nu corespunde 100% cu realitatea, dar imaginea ţării noastre contează mai ales pentru investitorii britanici, obişnuiţi cu legi stricte împotriva corupţiei.


Comentarii

nicio autorizație fără dedicație îl invităm pe Domnul Ambasador al Marii Britanii la Brașov, aici Domnia Sa poate demonstra concret că România nu are o reputaţie curată şi transparentă pentru afaceri, dovadă stau jmenurile interlopilor pdl conduși de primarul scipcărici care nu mai prididește cu investișiile în bolduriade, giratoriada, parcuri în pădure, patinoarul pustiu, cartierul din povestea Coresi, bașca și-a tras și piață talciok-agro-vechitura, populat cu comercianți încolonați, cine nu ascultă o ia pe coajă de la interlopii autorităților care cică protejează cetățeanul, aici evaziunea este regula, se construiește la negru, se muncește la negru, autorizații yok, totul sub deviza ciocul mic că pun garda pe voi, fraierior!

4 noiembrie 2011 17:51

Angela Merkel Pai sa investeasca in Grecia,acolo-i si mai bine!!!

4 noiembrie 2011 16:49

Getwulf NU ARE DREPTATE... Bai... Numai fiti atat de prosti. De ce il lasati pe acest ambasador sa latre asa...? Merita o replica dura... Eu fac afaceri in Romania si nu am avut vreodata probleme cu "coruptia". Nu am dat odata spaga pentru nimic din ce am cumparat sau am vandut. Romania nu este o tara "corupta" pentru investitori... Ba... E in realitate mai sigura decat Marea Britanie si SUA... Vedeti ce pagube au facut nenorocitii astia in ultima vreme. Daca ai avocat si notar nu o sa ai vreodata probleme cu "coruptia" in afaceri. Ne dau lovitura si ne distrug economia cu comentariile astea stupide.

4 noiembrie 2011 15:02

Crisan Cristian Azi, dar chiar şi de-alungul veacurilor, investitorii lor au fost foarte corecţi,semănând numai fericire peste tot unde au umblat.

4 noiembrie 2011 14:58

Român Omul are dreptate.Când ne-au dat alea 2 fregate”moarte” eram buni de tot....Acum nu mai suntem...Cu CORUPTIA are perfectă dreptate ...Este in floare.......Să ne zică și noua,proștilor,din această țară cum a luat MITAL ....ditamai combinatul siderurgic de la Galați...pe nimic...ca la un an să aibă beneficii enorme...Cu mult respect pentru dl ambasador....am scris cu litere mici ca altfel nu merită

4 noiembrie 2011 14:43

Român Omul are dreptate.Când ne-au dat alea 2 fregate”moarte” eram buni de tot....Acum nu mai suntem...Cu CORUPTIA are perfectă dreptate ...Este in floare.......Să ne zică și noua,proștilor,din această țară cum a luat MITAL ....ditamai combinatul siderurgic de la Galați...pe nimic...ca la un an să aibă beneficii enorme...Cu mult respect pentru dl ambasador....am scris cu litere mici ca altfel nu merită

4 noiembrie 2011 14:42

m Omul are dreptate dar uita de afacerile cu fregatele alea rascoapte si alte tufareli vandute de meseriasii din UK la coruptii din Romania, sa nu mai vorbim ca aceasi corupti au cedat presiunilor britanice sa vanda pe nimic Galatiul catre Mittal. Daca tot vorbim de coruptie atunci macar sa amintim toate implicatiile acestui fenomen.

4 noiembrie 2011 13:19

echidistanta lasa ca la fel furau si cei de la PNL si PSD

4 noiembrie 2011 12:10

nicio autorizație fără dedicație îl invităm pe Domnul Ambasador al Marii Britanii la Brașov, aici Domnia Sa poate demonstra concret că România nu are o reputaţie curată şi transparentă pentru afaceri, dovadă stau jmenurile interlopilor pdl conduși de primarul scipcărici care nu mai prididește cu investișiile în bolduriade, giratoriada, parcuri în pădure, patinoarul pustiu, cartierul din povestea Coresi, bașca și-a tras și piață talciok-agro-vechitura, populat cu comercianți încolonați, cine nu ascultă o ia pe coajă de la interlopii autorităților care cică protejează cetățeanul, aici evaziunea este regula, se construiește la negru, se muncește la negru, autorizații yok, totul sub deviza ciocul mic că pun garda pe voi, fraierior!

4 noiembrie 2011 10:58