CFR Cluj a invins, cu 2-1, pe FC Brasov, in ultima partida a etapei a 12-a, desi in minutul 79 era condusa cu 1-0.

Etapa trecuta, FC Brasov a incurcat pe Dinamo chiar in "Stefan cel Mare" si cu siguranta isi dorea sa repete isprava si astazi. Cu o victorie la Brasov, CFR Cluj urca pe locul al doilea in clasament, la doar un punct in urma lui Dinamo.

Prima repriza a fost echilibrata, insa fara mari ocazii de poarta. Marian Cristescu a semnat prima ocazie a meciului, in minutul 8, cand a trimis pe langa poarta de la marginea careului. Nici Chipciu nu a fost mai precis in minutul 28, cand a trimis cu capul peste poarta. Decarul Brasovului a trimis o noua lovitura de cap sase minute mai tarziu, Beto fiind nevoit de aceasta data sa intervina.

Weldon, atacantul CFR-ului, si-a facut simtita prezenta pentru prima data abia in minutul 52, cand a incercat un lob, retinut de Felgueiras. Servit excelent de Buga, Marian Cristescu a scapat singur cu Beto, in minutul 65, si a deschis scorul cu o scarita de efect. Replica oaspetilor a fost prompta, dar Felgueiras a respins sutul expediat de Camora de la 20 de metri. Portarul gazdelor a fost pana la urma invins de Celestino, in minutul 79, cu un sut din marginea careului. Clujenii nu s-au multumit cu remiza si Weldon a marcat golul victoriei in minutul 89, dupa ce a scapat din marcajul fundasilor adversi.

Filmul meciului

Min. 8: Cristescu suteaza pe langa poarta de la marginea careului;
Min. 34: Chipciu trimite o noua lovitura de cap, din 11 metri, si Beto intervine;
Min. 52: Weldon incearca un lob, dar nu-i da emotii lui Felgueiras;
Min. 65: GOL FC Brasov! Cristescu scapa singur cu Beto si inscrie cu o scarita de efect;
Min. 69: Camora suteaza din prima de la 20 de metri si Felgueiras respinge;
Min. 79: GOL CFR! Celestino il invinge pe portarul gazdelor cu un sut din marginea careului;

FC Brasov - CFR Cluj 1-2 (0-0)
Stadion: "Tineretului" - Brasov
Marcatori: Cristescu '65 / Celestino '79, Weldon '89
Cartonase galbene: Buga '43, Viveiros '56 / Bastos '55, Camora '78, Piccolo '90+2

FC Brasov: Felgueiras – Velayos, Machado, Cristi Munteanu, Cristi Ionescu – Viveiros (Moutinho '88), Mateiu, Paez, Chipciu - Cristescu - Buga (Kanu '80)
Rezerve neutilizate: Godinho, Majernik, Sousa, Hadnagy, Stanga
Antrenor: Daniel Isaila

CFR Cluj: Beto - Panin (Kapetanos '74), Piccolo, Nuno Diogo, Camora - Muresan, Peralta (Celestino '69), Renan - Sougou, Bastos (Hora '60), Weldon
Rezerve neutilizate: Minca, Rada, Rui Pedro, Nicoara
Antrenor: Jorge Costa

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucuresti); Asistenti: Aurel Onita (Constanta) si Radu Ghinguleac (Bucuresti)
Arbitru de rezerva: Marius Avram (Bucuresti)