Simona Halep, a șasea favorită, a fost învinsă de australianca de origine rusă Daria Gavrilova cu 6-3, 4-6, 6-3, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari. Meciul a fost întrerupt de ploaie după primele două seturi, durata sa efectivă fiind de o oră și 58 de minute. Halep (24 ani, 5 WTA) câștigase singura partidă de până acum cu Gavrilova (22 ani, 32 WTA), anul trecut, în turul al doilea la Indian Wells, cu 2-6, 6-1, 6-2. Gavrilova a început mai bine meciul și a condus cu 3-1, dar Halep a reușit să revină și să egaleze, 3-3, dar apoi jucătoarea antrenată de Nicole Pratt a câștigat trei ghemuri la rând și și-a adjudecat primul set cu 6-3. Simona a început cu dreptul actul al doilea, dar apoi Gavrilova a întors scorul (1-3). Halep a avut o reacție foarte bună și a reușit patru ghemuri consecutive, ajungând la 5-3. Gavrilova a replicat cu un break, dar Halep a câștigat setul (6-4) și a restabilit egalitatea. După pauza provocată de ploaie,