CS Arcada Galați s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge la volei masculin, miercuri seara, chiar dacă a fost învinsă de formația cehă CEZ Karlovarsko cu scorul de 3-2 (25-13, 21-25, 23-25, 25-14, 15-12), la Karlovy Vary, în în returul șaisprezecimilor de finală ale competiției. Arcada merge mai departe grație victoriei din tur, cu scorul de 3-1. În Cehia, Arcada a cedat fără drept de apel primul set, cu 13-25, dar apoi a revenit în meci, a dominat actul secund și a restabilit egalitatea la seturi (25-21). Gălățenii au forțat în setul al treilea și l-au adjudecat cu 21-25, asigurându-și biletul pentru faza următoare. Lipsiți de motivație după realizarea obiectivului, jucătorii echipei de la Dunăre au cedat următoarele două seturi, cu 14-25 și 12-15. Meciul a durat o oră și 55 de minute, iar cel mai bun om al echipei Arcada a fost Caio Cesar Provenzano De Pra, cu 18 puncte. O prestație bună a avut și Ivan Ilitch Marquez Sanchez, cu 12 puncte. De la gazde s-auz evidențiat Donovan Dzavoronok (20 puncte) și Tomas Siroky (16 p).