Simona Halep este fără îndoială cea mai bună jucătoare de tenis din lume în 2015, câştigând 3 dintre cele 4 turnee la care a luat startul. Totuşi, la ultimele două competiţii, campioana noastră a fost extrem de inconstantă pe parcursul meciurilor, amintindu-ne de sezonul 2013, când era maestra revenirilor. "Pe mine singurul lucru care mă deranjează la Simona este faptul că primul set câştigă cu 6-0, apoi pierde cu 6-1 în setul doi, după care este condusă cu nu ştiu cât în setul trei, înainte să se impună", spunea Ion Ţiriac în urmă cu mai bine de un an. Şi, într-adevăr, dacă ne uităm la rezultatele constănţencei din 2013, asistăm la o mulţime de meciuri care s-au întins pe trei seturi. Obiceiul era însă să piardă prima manşă, fiind declarată de WTA cea mai bună jucătoare din circuit la capitolul "reveniri". În nu mai puţin de 10 ocazii, actualul număr trei mondial a câştigat partide după ce pierduse primul set.