Scandalurile internaţionale se ţin lanţ după semnarea în secret, la Tokyo, a controversatului document ACTA (Tratatul Comercial Anti-Contrafacere), care va instaura cenzura online. Ceaţa de deasupra controversatului tratat începe să se ridice şi dezvăluie ce se doreşte: o poliţie privată care să te urmărească 24 de ore din 24, şi controale fără mandat judecătoresc.

Din păcate, şi România se află pe lista celor 22 de state europene care şi-au pus semnătura, joia trecută, pe acest document anunţă JURNALUL NAŢIONAL, fără ca Guvernul să-şi informeze sau consulte cetăţenii. Semnarea în secret la Tokyo de către România a Tratatului ACTA ridică mari semne de întrebare asupra modului în care s-a negociat acest document şi ce repercusiuni va avea el asupra utilizatorilor de Internet, afirmă GÂNDUL. COTIDIANUL susţine că Guvernul trebuie să explice de ce a semnat ACTA în numele României, fără niciun fel de dezbatere publică!

Iar premierul Emil Boc a declarat, sâmbătă, că nu deţine informaţii despre condiţiile în care România a adoptat Acordul! În fapt însă, remarcă ADEVĂRUL, afirmaţia lui Emil Boc dezvăluie mecanismele prin care s-a ajuns la semnarea acestui Tratat global. Comisia Europeană a fost cea care a purtat negocierile pentru acest acord, fără ca în ţările semnatare să existe o dezbatere publică asupra documentului final. Mai mult, europarlamentarul PNL, Renate Weber, a declarat pentru GÂNDUL, că negocierile pentru ACTA au fost ţinute în secret şi că se îndoieşte că „guvernanţii români au ştiut ce semnează“.

În afară de statele din zona europeană şi-au mai pus semnătura pe Tratat SUA, Australia, Canada, Japonia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore şi Coreea de Sud. De remarcat, subliniază EVENIMENTUL ZILEI, că printre ţările care nu vor semnat Acordul se numără Rusia, China, ţările africane şi cele din America Latină. Raportorul PE al ACTA, francezul Kader Arif, a demisionat vineri denunţând negocierile cu privire la acest text controversat pe care l-a cali­ficat drept o „mascaradă“, afirmând că lansează „un semnal de alarmă“. Kader Arif a declarat, citata de ROMÂNIA LIBERĂ, că „nu a mai văzut niciodată până acum asemenea manevre“ din partea oficialilor europeni.

Tratatul care a divizat lumea, după cum îl numeşte GÂNDUL, este un tratat internaţional prin care se doreşte reglementarea internetului. Cea mai controversată arie de acţiune a acestui tratat propune o modificare esenţială a legislaţiei internaţionale: providerii pot pătrunde în interiorul calculatorului unui utilizator, printr-un script instalat obligatoriu, şi să raporteze unei case de copyright ce produs a fost piratat fără a fi nevoie de obţinerea unui mandat judecătoresc. Intruziunea în viaţa privată a utilizatorilor, susţine EVENIMENTUL ZILEI, poate crea o psihoză şi o slăbire a drepturilor individuale. Oamenii pot renunţa la libertăţi fundamentale de frica de a nu li se imputa ceva.


Comentarii

Gyula Szigety Toata treaba este pusa in miscare pentru a impiedica opinii publice anti-is rael si asa zise antisemi te!

15 februarie 2012 17:44

bruno @CeTePopescu - Iar cu ocazia asta, se vor uita si dupa alte softuri, poze de actori pe care le-au salvat copii tai fara sa te intrebe si pentru care n-au platit dreptul de a le salva pe un calculator, versuri ale unei poezii sau ale unui cantec romantic care-i place fetei tale adolescente si pe care le salveaza fara sa fi platit drepturile de autor ... o reteta de papanasi salvata de sotia ta, dar pe care o are poate de la o prietena care insa "a uitat sa-i spuna" ca nu este reteta ei ci scoasa de pe internet ... samd. Fiecare producator de soft are o gramada de conditii pe care nu le poti indeplini mereu si fara abatere. Tinand cont ca fiecare dintre noi are sute de softuri pe un PC, din care daca foloseste 40%, insemna ca niciodata nu vei fi in legalitate, nici atunci cand iti propui ferm sa indeplinesti toate conditiile. Iar asa vai putea fi santajat mereu. Si pozele tale private, cu prietena, amanta sau sotia ... cand erati tineri, vor ajunge pe internet la libera alegere a unuia dintre cei care vor intra legal pe calculatorul tau. Asa ca daca totusi esti asa de inapoiat ca sa nu vezi aceste lucruri, nu te mai faci bine niciodata. Sa traiesti cum iti asterni caci bine nu vei trai niciodata daca doar atata poti!

7 februarie 2012 13:59

bruno @CeTePopescu - tu esti sigur un agitator platit din banii contribuabilului ... adica din banii nostrii ... pentru ca nimeni nu poate fi chiar atat de prost ca tine, conform celor debitate in monologurile tale pseudo atotstiutoare. Ca sa intelegi si tu ... daca ai o bicicleta o poti da fiului sau ficei tale sau s-o imprumuti fratelui sau cumnatei sau vecinului. Daca ai un tablou frumos, poti sa-l dai copilului pentru a-l duce la scoala sa incerce clasa lui sa deseneze dupa modelul lui. Daca intra legea asta in vigoare, nu ve mai putea sa instalezi acelasi soft si pe PC-ul copiilor tai. Nici sa-ti instalezi vre-o aplicatie pe 2 PC-uri deodata. Nu vei putea sa memorezi vre-o versiune limitata la 30 de zile ... decat exact 30 de zile, dupa care va trebui s-o stergi tu. Daca ai uitat si n-ai sters-o la timp, chiar daca n-ai folosit-o decat cele 30 de zile de proba, vei plati amenda plus pretul intreg al softului.

7 februarie 2012 13:57

cititor @CeTePopescu Tu te faci ca nu pricepi sau chiar esti prost? Sau asta este noua metoda a basistilor de a manipula? Zici ca `Un om cinstit nu are de ce se teme de politie.`....tu nu iti dai seama nici acum cat de stupida e gandirea ta? Adica eu daca vreau pot sa te urmaresc zi/noapte pe internet/telefon, sa ma uit in calculatorul tau de cate ori am chef, ca doar tu esti un om cinstit! Ti se pare normal acest lucru? Fi fara grija ca cei care se ocupa cu pirateria vor gasi alte metode,in schimb vor fi afectati exact oamenii cinstiti. sa nu mai vorbesc de microfoanele din telefoane cu care poti fi ascultat si cand nu vorbesti la telefon. Vei fi ca la un show BigBrother, doar ca acesta va cauta cum sa te priveze cat mai usor de libertate astfel incat tu sa fi ferm convins ca poti face ce vrei! In schimb vei fi o marioneta in mana unora mai destepti, cam cum zicea @emigrantul cu OMUL NOU....

31 ianuarie 2012 17:57

CeTePopescu "Politia va va sparge usa duminica " , hai tovarase Victor nu va speriati asa ca la revolutie. Nici pe timpul lui ceasca politia nu-ti spargea usa chiar daca erai turnat de Voiculescu. Voi uslamistii sunteti la fel de fricosi si lasi ca si pomanagiii pe care-i sustineti la demonstratii. Un om cinstit nu are de ce se teme de politie. Asa ca nu va mai kakati pe voi cu spartul usilor.

31 ianuarie 2012 11:16

Szilagy Gyula Toata treaba a fost pusa la cale de i s ra el.... pentru a ne pune calsul in gura si a nu ne opune noii ordini mondiale – adica a noiidictaturi comuniste!

31 ianuarie 2012 3:08

Vigilentul Deja de doua zile nu mai pot sa forwardez emailuri.Poate pentru ca i-am trimis cateva lui Boc???

31 ianuarie 2012 1:07

aXXo Basescu si-a dat acordul (si asta nu pe gratis!) si a pus o echipa de trepadusi portocalii, membri in Partidul Popular European sa semneze in numele Romaniei pentru ACTA si implicit sfarsitul libertatii umane.

31 ianuarie 2012 0:19

cititor @emigrant E cam nesanatoasa gandirea ta. uite, cei care nu au prins comunismul inca nu au creierele spalate de comunism si nu vor accepta ceea ce zici tu. din partea mea daca vrei sa mananci ce iti comanda stapanii n-ai decat!

30 ianuarie 2012 23:13

emigrant Pai si ce daca? Si daca s-ar da lege ca toti trebuie sa manance ce fac la toaleta, cu scarba mare si gura mare am face EXACT ce li se spune de catre stapanii de sclavi. Pentru asta am fost educati de decenii intregi , asta e OMUL NOU visat de Ceausescu..

30 ianuarie 2012 22:48

cetatean Treaba este foarte serioasa! Toata chestia cu pirateria e doar de fatada se pare. Scopul este monitorizarea populatiei si anume va disparea dreptul la libera exprimare. Tie @CeTePopescu ti se pare normal sa intre niste oameni straini in propriul tau calculator, sa se uite ce programe, ce muzica, filme, jocuri, poze ai si daca sunt piratate (fara ca tu sa stii) sa ti se taie internetul si sa vina politia sa te amendeze, sa iti salveze si citeasca toate mesajele din mailuri, messenger, facebook,twitter etc., inclusiv mesajele si convorbirile de la telefon, sa iti cotrobaiasca printre lucrurile personale, printre poze de familie, documente si tot ce ai salvat pe calculator? sa urmareasca fiecare pagina de internet pe care intri si ce faci acolo? cine nu ma crede sa-si puna intrebarea atunci cum afla ei ce muzica ai tu pe calculator si restul? pai normal ca se vor uita in calculatorul tau pe ascuns ca nu vor suna la usa! ce sa mai vorbim despre cei care traiesc in tari unde nu poti avea alte convingeri politice, religioase etc. fata de ce este impus, la asta nu v-ati gandit inca nu?

30 ianuarie 2012 22:39

Ramona Sa se publice lista celor vinovati de semnarea in secret, fara o consultare publica prealabila, a documentului ACTA. Europarlamentarii romani in asociere cu ceilalti europarlamentari din celelalte tari membre ale UE nu trebuie sa aprobe un astfel de document.

30 ianuarie 2012 18:07

Unu' lege facuta de masoni ca sa indobitoceasca lumea si mai mult. internetul este libertate de exprimare si informare. cu tv-ul au rezolvat-o... acum internetul....

30 ianuarie 2012 15:15

Bibilica Problema este alta? Aceasta politie privata care perchezitioneaza calculatoarele va avea probabil un birou si in Romania? Cine o va conduce? Statul roman, DNA-ul, guvernull? Cine are interes sa obtina informatii private la care nu ar avea altfel acces?

30 ianuarie 2012 13:55

dreaq Romania a semnat un tratat secret facut de americani. Foarte frumos si nimic nou aici. Ciudat este ca multi chiar au impresia ca ACTA este un lucru pozitiv. Ati auzit vre-o data de calul troian? Un lucru frumos la exterior care a dus la infrangerea finala... cam asta sunt tratatele acestea. O sa consumam ce vor ei, sa citim ce vor ei, sa vedem ce vor ei. Pai ce basca mea, se chinuie astia cu tembeliziunile si ziarele sa ne polarizeze degeaba?

30 ianuarie 2012 12:44

Victor Domnu' CeTePopescu, daca dvs numai asta cautati pe internet...treaba dvs, gusturile dvs. Pe aceeasi linie de actiune - ca vad ca va plac astea cu teroristi, uslamisti - va doresc numai bine cand in baza unei legi similare Politia va va sparge usa duminica in timp ce va savurati cafeaua, va va intoarce casa pe dos, motivand la sfarsit ca a vrut sa vada daca va imbracati cu haine de firma sau sunt contrafacute... O zi buna!.

30 ianuarie 2012 12:30

MikiDutza ACTA va avea soarta SOPA si PIPA. Nimeni nu vrea dictatura nici in viata reala, nici in cea virtuala. O sa ajungem sa ni se cenzureze si gandurile ? Daca guvernantii romani semneaza documente in alb, iar primul ministru nu are habar de ele, sa plece! Afara cu idiocratia, jos cenzura de orice fel!

30 ianuarie 2012 12:11

CeTePopescu Mai terminati mai cu "marea teroare". Eu cred ca cea mai mare teroare pe internet este lumea l.abagiilor, a c.urvelor si a tv-urilor porcine de tip A3. Suntem invadati pe internet de poponari, psihopati, criminali , excroci , teroristi si uslamisti. Mi-e greataaaaaaaa.....