Cea mai bună jucătoare română de tenis, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, miercuri seara, după ce a învins-o pe bulgăroaica Țvetana Pironkova în două seturi, cu 6-4, 6-3. Halep (23 ani), principala favorită a competiției, s-a impus într-o oră și 20 de minute în fața unei jucătoare de 27 de ani, aflată pe locul 57 în lume. Simona a reușit trei ași (Pironkova doi), dar a și comis cinci duble greșeli (trei Pironkova). Halep i-a fost superioară adversarei la loviturile câștigătoare (19-11), dar a și făcut multe erori neforțate (28-25). Numărul patru mondial a început prost meciul și în primele două ghemuri nu a câștigat niciun punct. Halep a schimba racheta, apoi a discutat cu antrenorul său, Victor Ioniță, la scorul de 3-2 pentru Pironkova, dar rezultatul nu s-a văzut imediat, bulgăroaica ajungând la 4-2 în primul set.