Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Ancheta privind fraudarea banilor publici în timpul campaniei contra gripei aviare avansează, iar la audieri sunt aşteptaţi şi doi foşti miniştri care au jucat un rol important în acea perioadă.



Foştii miniştri ai Agriculturii şi ai Transporturilor din Guvernul Alianţei DA, Gheorghe Flutur şi Gheorghe Dobre, urmează a fi audiaţi de magistraţii Tribunalului Bucureşti în dosarul în care aceştia judecă fraudarea fondurilor publice în perioada campaniei de eradicare a virusului gripei aviare.

În dosarul aflat la Direcţia Naţională Anticorupţie, şi în care sunt aşteptaţi să dea expli­caţii inclusiv foştii miniştri Flutur şi Dobre, procurorii au trimis în judecată anul trecut 14 inculpaţi care ar fi adus statului un prejudiciu de 5,8 milioane euro în perioada 2005-2006. Printre cei trimişi în judecată se află Victor Butean, director al Direcţiei Sanitar-Veterinare din cadrul Agenţiei de Sănătate Publică a Ministerului Transporturilor, acuzat de complicitate la dare de mită, spălare de bani, omul de afaceri ieşean Tonel Ursachi, acuzat de dare de mită şi constituire de grup infracţional organizat, foştii directori ai CNCFR şi CNADR, Traian Preoteasa şi Aurel Băluţ, Dorina Voicu - director comercial CNCFR şi Laura Lupu, şefa oficiului juridic a CNADR, aceasta din urmă fiind acuzată alături de alţi funcţionari de complicitate la abuz în serviciu. Omul de afaceri Tonel Ursachi a decedat între timp.

„Admite proba cu înscrisuri şi proba testimonială cu martorii Dobre Gheorghe, Flutur Gheorghe şi David Adrian solicitată de inculpatele Lupu Laura şi Voicu Dorina. Pune în vedere apărătorilor inculpatelor Lupu Laura şi Voicu Dorina să depună la dosar, prin registratura instanţei, până la următorul termen de judecată, înscrisurile, în foldere separate şi cu opise separate şi să indice adresa martorului David Adrian. Emiterea unei adrese către Ministerul Agriculturii, respectiv Ministerul Transporturilor, în vederea comunicării adreselor martorilor Dobre Gheorghe şi Fluture Gheorghe", se arată într-una dintre ultimele încheieri pronunţate de Tribunalul Bucureşti în acest dosar.

Faptele

La termenul de pe 7 septembrie au fost audiaţi 12 martori, magistraţii urmând să stabilească în perioada următoare şi data la care vor fi audiaţi cei doi foşti membri ai Guvernului.

În ceea ce priveşte acuzaţiile concrete, cu toate că nu a prestat nici un fel de activitate, SC Lumi SRL Iaşi, firmă administrată de Tonel Ursachi, a primit contracte de dezinfecţie în puncte feroviare şi rutiere, finanţate din bani publici, atât de la Compania Naţională Căile Ferate Române (CNCFR) cât şi de la Compania Naţională de Autostrăzi şi ­Drumuri din România (CNADR). Potrivit datelor procurorilor, valoarea contractelor a fost supraevaluată iar respectiva firmă nu era aptă să efec­tueze asemenea activităţi de dezinfecţie în timpul gripei ­aviare.

Integral pe România Liberă



Comentarii

gsprudn ymXw1l fhkhvxqrnxpo, [url=http://aceoxqvlfqpz.com/]aceoxqvlfqpz[/url], [link=http://lgslkjdckeko.com/]lgslkjdckeko[/link], http://zybwigctbcbi.com/

24 septembrie 2012 5:07

la puscarie La puşcarie cu scarbele ce au ucis orataniile taranilor banii inapoi si blestemele oamenilor sa se prinda de voi infractori de us pd lepre.

10 septembrie 2012 17:08

G Recuperati banii cheltuiti cu AVIARA. Restul, stim si noi ca e vorba de APA INPINSA (chioara)

10 septembrie 2012 15:46

dastept si frumos Da multi prosti avem doamne.si ce daca dupa 7 ani incep sa i cerceteze? care i problema? daca sunt vinovati atunci sa plateasca. si prostii sa stea in banca lor.

10 septembrie 2012 11:38

Vino pe ...www.PontBursier.ro ...Pont Bursier.ro . Vino Pe ...Www............... ...(.Tips Bucharest Stock Exchange) ..Nu Te Costa Nimic .....Vino....Vezi...Cum Se Câștiga La Bursa ... Mai Găsești ...Curs Valutar..Live ...Curs Case De Schimb... Cotații Actiuni ...Forex ....Si Alte Noutăți ...

10 septembrie 2012 11:26

Vino pe ...www.PontBursier.ro ...Pont Bursier.ro . Vino Pe ...Www............... ...(.Tips Bucharest Stock Exchange) ..Nu Te Costa Nimic .....Vino....Vezi...Cum Se Câștiga La Bursa ... Mai Găsești ...Curs Valutar..Live ...Curs Case De Schimb... Cotații Actiuni ...Forex ....Si Alte Noutăți ...

10 septembrie 2012 11:26

O romanca scarbita dar prea in varsta sa ia calea pribegiei "Aviara" a fost inca o actiune de furat bani pusa la cale de onor politicienii nostri. Mama mea locuieste intr-un sat din Tulcea. A reusit sa duca noaptea in alt sat cateva gaste si, sa ascunda in beci si in cuptor cateva gaini.Dupa 2 zile satul nu mai avea nici o pasare.Dupa cateva luni,in primavara, orataniile mamei erau singurele in sat.Nu murisera de gripa!!!A reusit in 2-3 ani sa umple din nou satul cu gaste. Va dati seama cat cinism la cei pusi sa lucreze spre binele natiei?

10 septembrie 2012 11:19

Comandorul Cum se face ca abia dupa aprox.7 ani, revine in actualitate cazul “AVIARA”? Un alt praf in ochii bietilor romani. In 7 ani nu s-a putut inchide acest dosar, relativ usor, in care actiunile intreprinse erau evident coordonate de catre putere (a se citi PDL si ai lui), in scopul obtinerii de fonduri necesare recompensarii sustinatorilor loiali partidului si conducatorului iubit. In fapt, devenise tot mai evident adevarul privind identitatea initiatorului acestei epidemii. Ar fi foarte interesant sa urmarim cu atentie (conform informatiilor zilei), harta raspandirii epidemiei. Ea se facea simtita undeva in zonele montane ( Ex: Jud.Brasov). In lunile de primavara, se raspandea la ses, iar in ultima instranta, in perioada premergatoare deschiderii sezonului estival la mare si in Delta Dunarii, isi facea anuntata prezenta, cu cativa pescarusi gasiti fara viata, dealungul litoralului si in cateva zone din delta. Personal, apreciez ca de fiecare data a fost intentia paralizarii turismului in Romania. DOVADA - in acest an nu am avut alarma “AVIARA”, si turismul a mers cu mult mai bine. D-nule Morar, daca sunteti atat de iubit de primul matelot al al Romaniei, de catre CSM, care va da posibilitatea sa va manifestati inca 90 de zile, finalizati odata acest dosar de 2 lei. Sa plateasca toti acei ce au raspuns fara sovaire comenzilor oculte ce au vizat, IN FOND, lezarea interesele economice ale Romaniei, cu implicatii deosebit de grave in randul bietului popor.

10 septembrie 2012 9:54

cosma_racoare Bine Morar !! Ai spus ca sunt condamnari multe !!! Sa le vedem si aici!!! Sau primesc toti " ACHITAT" !!!! CE BULIBASASLA !!!

10 septembrie 2012 9:07

Mariana Dosarul este de 7 ani pe rolul parchetelor si stagneaza fara motiv. A fost o smecherie detras bani de la buget. De fapt gripa aviara a fost o inventie americana pentru ca la bulgari, unguri si ucrainieini nu s-a manifestata. Am omorat milioane de pasari ca sa se duca apoi tranii sa cumpere de la hiermarketuri pui congelati si pulpe de pui americane. Suntem de rasul lumii la prostie. Parca s-au inmultit rudele lui Pacala in aceasta tara condusa de hoti.

10 septembrie 2012 8:57

Roman fara speranta si ingrijorat DOMNILOR ALESI SI ""NEALESI!! PUNETIVA PE TREABA ! CACI POPORUL ""NU VA ALES SA VADA CA VA OCUPATI NUMAI DE ""INVINUIRI, ""NU"" va pasa deloc de populatie?? Pana cand o sa va tot cautati unii la altii ''MOTIV????,,, numai sa ""NU "" faceti nimic.!!! Aduceti oameni care sa se apuce de treaba iar DOMNIILE ""voastre cautati-va in continuarie ''nod in papura !!!!

10 septembrie 2012 2:50

Roman fara speranta si ingrijorat DOMNILOR ALESI SI ""NEALESI!! PUNETIVA PE TREABA ! CACI POPORUL ""NU VA ALES SA VADA CA VA OCUPATI NUMAI DE ""INVINUIRI, ""NU"" va pasa deloc de populatie?? Pana cand o sa va tot cautati unii la altii ''MOTIV????,,, numai sa ""NU "" faceti nimic.!!! Aduceti oameni care sa se apuce de treaba iar DOMNIILE ""voastre cautati-va in continuarie ''nod in papura !!!!

10 septembrie 2012 2:50