Manchester City și Lyon au obținut calificarea în sferturile UEFA Champions League, după două meciuri extrem de tensionate. Formația lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-1 (4-2, la general) în fața lui Real, în timp ce "bianconerii" au câștigat returul cu Lyon (2-1), însă au fost eliminați de golul marcat în deplasare de Depay (2-2, la general).

Manchester City a deschis scorul în minutul 9, după o greșeală uriașă comisă de Raphael Varane. Fundașul francez a ținut prea mult de minge în propriul careu, iar Gabriel Jesus a profitat și l-a deposedat. Apoi, brazilianul i-a pasat lui Raheem Sterling, care a înscris fără emoții, din câțiva metri de poartă. Karim Benzema, omul de gol al Realului, a restabilit egalitatea în minutul 28, când a reluat imparabil cu capul centrarea expediată de Rodrygo. La vestiare s-a intrat cu scorul de 1-1, iar calificarea încă era pe masă.